Papier bezkwasowy – niezbędny dla grafików

arkusze papieru

Na pewno znany jest Wam widok pożółkniętych książek, których kartki rozsypują się i praktycznie łamią w palcach. To niezwykłe, jeśli przypomnieć sobie, że przecież do naszych czasów przetrwały zapiski stworzone wiele setek lat temu. Jaka jest przyczyna tak szybkiego starzenia się dzisiejszego papieru i jaki wpływ ma to na nasze rysunki?

Czym jest kwaśny papier?

Aby wyjaśnić sobie to zagadnienie, warto powiedzieć, jak dawniej przebiegała produkcja papieru. Aż do XIX wieku używano włókien roślinnych (lnu, konopi, czy bawełny – wcale nie było to używane dziś drewno). Po wymieszaniu ich na jednolitą, mokrą masę, formowano z nich arkusze. Suszono je i pokrywano impregnatami, aby tusz nie rozlewał się po papierze ani nie wnikał w niego zbyt głęboko. Istniało kilka popularnych metod. Do pokrycia arkusza używano często gipsu, kleju z mąki lub żelatyny.

Z czasem produkcję papieru udoskonalono, a włókna zastąpiono drewnem. Przełomem był pomysł, aby impregnować papier jeszcze przed uformowaniem, czyli zwyczajnie dodać do masy odpowiednie substancje. Stworzono nową mieszankę – klej żywiczny połączono z ałunem. Ten pomysł idealnie sprawdził się, gdy doszło do mechanizacji produkcji papieru i pojawiły się maszyny go produkujące.

Problem polegał na tym, że klej żywiczny oraz ałun dawały środowisko kwaśne. Ich cząsteczki pozostawały na papierze, który nie był odporny na kwasy. I to właśnie one, tak chętnie wykorzystywane jeszcze do lat 80′ (a w Polsce do roku 1995) miały destrukcyjny wpływ na papier. Było to o tyle szkodliwe, że wiele ważnych dzieł i dokumentów powstawało na takim właśnie papierze.

Sprawą olbrzymich strat kulturalnych, jakie powodowało (i wciąż powoduje) słabej jakości papier, zainteresował się nawet rząd, układając program odkwaszania papieru. Co prawda proces ten nie jest w stanie przywrócić kartek do dawnego stanu, ale skutecznie zatrzymuje (a raczej – znacząco spowalnia) dalszy rozpad papieru. Polska jest w tym momencie krajem, który przoduje, jeśli chodzi o proces odkwaszania. Posiadamy przystosowane do tego zakłady.

Papier bezkwasowy – ratunek dla artystów

Dzisiaj znaczna część książek jest drukowana na papierze bezkwasowym (zwanym też czasem papierem archiwizacyjnym), oznaczanego normą ISO 9706. Do jego impregnacji używa się nie kwasów, lecz zasad. Dzięki temu jego trwałość może wynosić nawet do 300 lat. Możemy mieć pewność, że nasze archiwa nie zżółkną i nie pokruszą się za kilkanaście lat.

W tym kontekście dobry papier to coś więcej niż zachcianka, a wręcz niezbędne akcesoria do grafiki oraz rysowania. W końcu każdy artysta chciałby, aby ich prace mogły być zachowane na jak najdłuższy czas. Dziś to właściwie standard, że wysokiej jakości szkicowniki oraz bloki rysunkowe tworzone są z papieru bezkwasowego. Taki papier możemy też kupić w ryzach oraz na pojedyncze arkusze, a dzisiejsze technologie pozwalają na ich produkcję w różnych kolorach. Wystarczy ich poszukać w dobrych sklepach dla plastyków oraz papierniczych. Świadomość, że nasza praca przetrwa w nienaruszonym stanie przez dziesięciolecia może nas zmotywować do tworzenia jeszcze piękniejszych dzieł.

Promotorka obcojęzyczna – praca i pasja w jednym

modelka z agencji hostess

Dla wielu praca modelki jest wymarzoną karierą. Ale nie każda dziewczyna chce pracować tylko przed kamerą i aparatem, albo po prostu lubi mieć coś do powiedzenia, pracować z różnymi ludźmi. Jeżeli w poczet atutów takiej dziewczyny wpisuje się jeszcze dobra znajomość języka obcego, to nie tylko ma większe szanse w rekrutacji przez agencje, ale może zostać właśnie promotorką obcojęzyczną.

Czytaj dalej

Podróże z dzieckiem

dzieci w podróży

Wiele osób, które uwielbiają podróże, obawia się, że kiedy w ich życiu pojawi się dziecko, będą musiały zrezygnować ze swojej pasji. W sieci pojawia się jednak wielu blogerów, którzy udowadniają, że wcale nie jest to koniecznością, a podróże z maluchem są jak najbardziej możliwe. Czy zatem każdy może spakować się i wyjechać w nieznane z dzieckiem „pod pachą”? O czym warto wiedzieć planując takie podróże z małym dzieckiem?

Czytaj dalej

Jak wybrać akcesoria do rysowania?

rysunek-portret

Na początku swojej przygody z rysowaniem nie musisz wydawać majątku na profesjonalne akcesoria. Jest to bowiem stosunkowo tanie hobby, a do jego rozwijania wystarczą chęci, odrobina talentu, kartka i ołówek. Z biegiem czasu warto jednakże zapoznać się z tym, jakie akcesoria do rysowania znajdziemy na rynku i wybrać takie, które najbardziej odpowiadają naszym preferencjom. Odpowiednio dobrane ułatwią pracę i pozwolą osiągnąć lepsze efekty.

Czytaj dalej

Hobby ekstremalne

motocyklista

Wiatr we włosach, zawrotna prędkość, odrobina adrenaliny… kto z nas tego nie lubi? Istnieją jednak entuzjaści, dla których takie emocje to ciągle za mało. Wówczas na horyzoncie pojawia się ta ekstremalna odsłona sportu – a trzeba przyznać, że jest w czym wybierać!

Czytaj dalej

Jak nauczyć się rysować?

kobieta rysująca obraz na ulicy

Leonado da Vinci, Peter Paul Rubens, Robert van Gogh – każdy z nich kiedyś został wyśmiany za swój brzydki rysunek. Każdy z nich spotkał się z odrzuceniem ze względu na swoją pracę. Jednak mimo tego udało im się osiągnąć mistrzostwo. Jeśli i Ty chciałbyś zacząć swoją drogę do mistrzostwa to przeczytanie tego artykułu będzie świetnym początkiem.

Czytaj dalej

Ekologiczne pasje

miska z ekologiczną żywnością

We współczesnych czasach dla wielu ludzi praca w celach tylko i wyłącznie zarobkowych nie jest satyfakcjonująca. Wielu z nas poszukuje w niej nie tylko jakiegoś wyższego celu, jak działanie dla dobra naszej matki Ziemi, ale także pasji. Tylko podejście z pasją sprawi, że praca z przykrego obowiązku stanie się miejscem na które będziemy patrzeć z utęsknieniem. Jeśli Ty także zaraziłeś się zieloną pasją to zapraszam do dalszej części artykułu.

Czytaj dalej