dworzec w centrum Katowic

Zwiedzanie i nocowanie w Katowicach

Stolica Górnego Śląska tylko pozornie wydaje się nieciekawa dla turystów. W rzeczywistości ma do zaoferowania dużo atrakcji, w tym kilka obiektów-rekordzistów na skalę ogólnopolską. Trzeba tylko dokładnie wiedzieć gdzie ich szukać i otworzyć się na piękno tego miasta. To właśnie w Katowicach mieści się największa katedra, największy pomnik i największa hala widowiskowa w Polsce. W centrum miasta nie widać jest węglowych szybów, a zielone parki i skwery.

5 miejsc w Katowicach, które musisz odwiedzić

Prezentujemy 5 głównych atrakcji Katowic, które z powodzeniem można nazwać przepięknym miastem:

Robotnicze osiedle Nikiszowiec

Osiedle powstało w latach 1908-1924 jako miejsce zamieszkania dla robotników pracujących w szybie „Nickischschacht”, skąd wzięła się potem nazwa całej dzielnicy. Pomysłodawcą osiedla był koncern górniczo-hutniczy Georg von Giesches Erben. Obecnie miejsce to jest  częścią Szlaku Zabytków Techniki, unikatem na skalę europejską oraz jednym z najbardziej malowniczych zakątków Śląska. Docenili to wielokrotnie filmowcy, którzy wykorzystywali je jako plener filmowy. Ponadto, Nikiszowiec był tematem książek oraz inspiracją dla lokalnych artystów. Przy głównym placu osiedla znajduje się plac Wyzwolenia, na którym położone są zabytkowe budowle w tym neobarokowy kościół p.w. św Anny. Cały kompleks został wpisany do rejestru zabytków oraz uznany za Pomnik Historii przez prezydenta RP. Początkowo Nikiszowiec znajdował się w granicach miasta Szopienic, jednak szybko zostało ono wchłonięte przez katowicką aglomerację.

Pomnik Powstańców Śląskich

W Katowicach znajduje się największy i najcięższy pomnik w kraju. Monument zaprojektowany przez Gustawa Zemłę i Wojciecha Zabłockiego był darem dla mieszkańców Górnego Śląska od Warszawiaków. Znajduje się on w pobliżu spodka, przy Rondzie Ziętka. Trzy orle skrzydła są symbolem trzech zrywów powstańczych, odbywających się kolejno w 1919r, 1920r i 1921r. Wszystkie oznaczały trudne drogi do wolności oraz waleczność i bohaterstwo powstańców. Pomnik zbudowany został pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Odsłonięty został 1 września 1967r. Konstrukcję odlano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych, wyspecjalizowanych w tej dziedzinie. Trudno przegapić te potężne, ważące 61 ton skrzydła, a zatem będąc w pobliżu warto się zatrzymać i obejść pomnik dookoła.

Spodek

Największa w Polsce hala widowiskowo-sportowa położona przy al. Wojciecha Korfantego 35, kształtem przypominająca nieco statek kosmiczny. Plany budowy powstały w 1955 roku, lecz sam obiekt ukończono w roku 1971. Konstrukcję dachu oparto na 120 linach nośnych, które trzymają 300 ton. W hali mieści się do 11,5 tysięcy widzów, a organizowane tam imprezy należą do największych w Polsce. Ze względu na rozmiary i warunki techniczne w hali rozgrywają się największe imprezy kulturalne, sportowe i muzyczne. Wnętrze jest bardzo przestronne, posiada rewelacyjną akustykę. Obiekt połączony jest z lodowiskiem, salą gimnastyczną oraz hotelem. Łączna powierzchnia hali to niemal 30 tysięcy metrów kwadratowych. Oprócz imprez muzycznych i sportowych na katowickiej hali odbywają się również targi, wystawy, rewie oraz różnorodne pokazy artystyczne oraz konferencje.

Największa katedra w Polsce

Archikatedra Chrystusa Króla jest największą w Polsce, chociaż mniejsza niż zakładał to wstępny projekt. Budowana w latach 1927-55 pod naciskiem władz została pomniejszona o kopułę, której planowana wysokość miała osiągnąć 38 metry. Obiekt słynie z niesamowitej akustyki, dlatego warto wybrać się tam na jeden z koncertów muzycznych.  Katedra miała w swej niedługiej historii wiele ważnych momentów takich jak np. wizyta Jana Pawła II w 1983r czy otwarcie i zakończenie Pierwszego Synodu Diecezji Katowickiej. Długość katedry od wejścia do prezbiterium wynosi 89 metrów, a szerokość 53 metry. Wysokość od szczytu do kopuły wynosi 59, a powierzchnia prawie 9 tys. m kw. Łącznie mieści się tam pięć dzwonów, spośród których najcięższy jest Dzwon Jubileuszowy który waży 3050 kg. Najmniejszy dzwon waży niecałe 350 kg. Patronem świątyni jest Jezus Chrystus Król Wszechświata, zatem odpust przypada tu zawsze w ostatnią niedzielę roku kościelnego czyli pod koniec listopada.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Od roku 2015 muzeum uzyskało swoją siedzibę w nowoczesnym kompleksie gmachów przy ulicy Dobrowolskiego. Główną atrakcją Muzeum Śląskiego jest wystawa zatytułowana „Galeria Malarstwa Polskiego”, w zbiorach której znajdują się dzieła takich artystów jak Józef Chełmiński, Artur Grottger, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański. Muzeum udostępnia stałą trasę zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących, a także bierze udział w licznych projektach takich jak Noc Muzeów czy Metropolitalna Noc Teatrów. Prowadzone są tu również badania historyczne, archeologiczne, etnograficzne oraz obejmujące zagadnienia historii sztuki regionalnej. Obecnie zbiory liczą ponad 75 tys. różnych eksponatów. Ponadto, pracownicy muzeum prowadzą liczne warsztaty i zajęcia dla dzieci i młodzieży z różnych dziedzin sztuki. Na terenie obiektu działają sklepy i punkty z pamiątkami. Znajdziemy tam również bibliotekę, salę wykładową i pomieszczenie bankietowe.

Noclegi w Katowicach

Zainteresowały Cię obiekty znajdujące się w stolicy Górnego Śląska? Jeżeli poza zwiedzaniem liczysz także na świetną zabawę, to lepiej nie mogłeś wybrać. Dobrej zabawy oraz imprezowych atrakcji z pewnością nie zabraknie na ulicy Mariackiej w Katowicach. Jeżeli chciałbyś mieć rozrywkową ulicę na wyciągniecie ręki, zarezerwuj nocleg na ulicy Mariackiej. Szczególnie polecamy

Hostel w centrum Katowic? Tylko Mariacka 13. W hostelu będziesz miała zapewnione wygodne spanie, uprzejmą obsługę oraz atrakcyjny design w pomieszczeniach. Odwiedź nas w centrum Katowic i skorzystaj z najlepszego hostelu w Katowicach.

 

Magdalena Nowak