pytanie - kim jestem?

Rozwój osobisty

Temat mocno na czasie. Rozwój osobisty, coaching stanowczo zawładnęły dzisiejszym światem. Jesteśmy z każdej strony bombardowani koniecznością odniesienia sukcesu. Później, jeśli to nie wychodzi przychodzi frustracja, depresja. Jak rozwój osobisty ma nam pomagać?

Co to jest rozwój osobisty?

Rozwój osobisty możemy rozumieć jako przekraczanie swoich granic, walkę ze swoimi ograniczeniami, wyzwolenie swego potencjału poprzez wieloaspektowe pogłębianie wiedzy z różnych dziedzin życia.

Rozwojem osobistym jest zainteresowany praktycznie każdy człowiek ceniący siebie, chcący pogłębiać swój potencjał. W tym ma nam pomóc coaching, ściśle związany z tematem.

Jest to jakby ewolucja psychologii. Coaching i rozwój czerpią z niej garściami. Jednak podejście jest inne. Zamiast wyżalać się na kanapie u psychoterapeuty, mamy wachlarz narzędzi i środków do wprowadzenia zmian w swoim życiu. My działamy.

Coaching

Coaching, tak wielkie triumfy aktualnie święcący, proponuje warsztaty, sesje treningowe, konferencje i prelekcje. Osoby wykonujące zawód coacha lub trenera rozwoju osobistego, stają się osobami rozpoznawalnymi, celebrytami. Wśród nich znane są takie nazwiska jak Mateusz Grzesiak, Adam Dębowski w Polsce, a za granicą np. Anthony Robbins, Robert Kiyosaki. Zajmują się rozwojem osobistym w szerokim znaczeniu tego słowa, lub specjalizują się w jednym, konkretnym aspekcie życia : biznesie, sporcie itd.

Możemy w pełni korzystać z tego, co niesie ze sobą sfera rozwoju osobistego, aby poprawić swoje relacje w związkach, lepiej się komunikować z innymi, osiągać swoje cele i marzenia. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą liczne publikacje, książki i poradniki, płyty CD z nagranymi mowami motywacyjnymi, filmy.

Wielu z coachów prowadząc swoje profile na portalach społecznościowych jest w stanie dotrzeć do ogromnej liczby ludzi. Popularność ich kont świadczy o tym, że jest to bardzo potrzebne w dzisiejszym społeczeństwie.

Każdy z nas marzy o czymś, ma jakieś cele do zrealizowania, ale nie zawsze wiemy jak to wszystko osiągnąć. Tematyka rozwoju osobistego jest bardzo szeroka, proponuje nieograniczoną ilość narzędzi. Jednak, można przeczytać setki poradników, być każdego roku na szkoleniach, ale i tak nie osiągać nic nowego. Dlaczego? Gdyż podstawowym założeniem jest to, że wprowadzimy w życie zmiany. Nawet najlepszy trener nie może za nas działać. Musimy pracować nad sobą sami. Jest to często proces żmudny, nie ma często natychmiastowych efektów. Wymaga samodyscypliny i systematyczności.

Coach – zawód przyszłości?

Coraz więcej szkół wyższych ma w swojej ofercie studia podyplomowe, kursy pozwalające na zdobycie uprawnień wykonywania zawodu coacha. Widać, że dla wielu osób, szczególnie tych otwartych na ludzi i pracę z nimi może to być szansa na bardzo ciekawą perspektywę realizacji zawodowej.

Choć czasem po szkoleniu osoby wracają w euforii, a dalej niewiele się zmienia, nie oznacza to że rozwój osobisty jest czymś złym. Tak jak ze wszystkim potrzeba racjonalnej oceny. Nie oczekujmy, że w jeden dzień zmienimy swoje złe nawyki, nauczymy się być lepszymi ludźmi, osiągniemy sukces w każdej dziedzinie życia. Jeśli jednak damy sobie nieco czasu i rzetelnie podejdziemy do pracy nad sobą, efekty mogą pozytywnie nas zaskoczyć.

 

Natalia Oleksza