kobieta rysująca obraz na ulicy

Jak nauczyć się rysować?

Leonado da Vinci, Peter Paul Rubens, Robert van Gogh – każdy z nich kiedyś został wyśmiany za swój brzydki rysunek. Każdy z nich spotkał się z odrzuceniem ze względu na swoją pracę. Jednak mimo tego udało im się osiągnąć mistrzostwo. Jeśli i Ty chciałbyś zacząć swoją drogę do mistrzostwa to przeczytanie tego artykułu będzie świetnym początkiem.

Czy każdy może nauczyć się rysować?

Każdy człowiek rodzi się z pewnym bagażem genetycznym, który daje mu pewne predyspozycje. Jedni urodzą się nadzwyczaj wysocy inni będą mieli błysk zrozumienia w oku, a jeszcze inni nauczą się mówić wcześniej niż rówieśnicy. Jednak pomimo pewnych różnic, wszyscy jesteśmy ludźmi i większa część naszego kodu genetycznego jest niemal taka sama. I właśnie w tej części znajdują się predyspozycje do rysowania. Oczywiście niektórzy od najmłodszych lat będą bazgrolić gdy inni będą tworzyć piękne prace i tak naprawdę to jest ten moment w którym ci pierwsi stwierdzają, że nie umieją rysować. Nic bardziej mylnego. Każdy z nas potrafi, a nawet ma taką potrzebę. Jedyną przeszkodą która stoi nam na drodze do przyjemnego spędzania czasu nad kartką papieru jest widmo porównania z osobami bardziej uzdolnionymi. Gdy się wydostaniemy z tej obłędnej maniery porównywania z innymi i skupimy się na czerpaniu przyjemności z rysowania, odkryjemy swój własny odrębny styl. Jeśli tylko będziemy ćwiczyć wystarczająco dużo, cierpliwie i wytrwale w końcu będziemy tworzyć arcydzieła. Niezależnie od talentu „wrodzonego”. Więc bierz ołówek, kartkę i twórz!

 

Jak nauczyć się rysować ołówkiem?

Rysowanie ołówkiem nie jest żadnym wyczynem. Trudnym jest tworzenie pięknych dzieł przy pomocy ołówka, ale dla wprawnych artystów jest to chleb powszedni. Jeśli jednak jesteś początkującym to właśnie tutaj tkwi największa przeszkoda w drodze do nauki rysowania ołówkiem. W końcu ileż można rysować brzydkie bazgroły? Większość osób rezygnuje w pewnym momencie z rysowania tłumacząc się brakiem talentu, podczas gdy w rzeczywistości brakło im wytrwałości. Żeby zostać prawdziwym artystą potrzebne są setki godzin treningów, więc jeśli zamierzasz odpuścić w połowie to nawet nie zaczynaj, bo tylko zmarnujesz czas. Jeśli jednak jesteś gotów podjąć rękawice to postępuj zgodnie z następującymi krokami:

 • Trenuj – jeśli jesteś naprawdę początkującym to rysuj dużo i często, ale nie zaczynaj od złożonych i skomplikowanych obrazów. Skup się na kulach, sześcianach, elipsach i innych bryłach. Wyobrażaj sobie źródło światła w różnych miejscach i cieniuj je jak najdokładniej, bo to od cienia zależeć będzie stan Twojej pracy. Jak już będziesz uważał, że zaczynają Cię nudzić takie treningi, a Twoje bryły są już porządnie cieniowane, przejdź do martwej natury. Czy to kubek, dzbanek, czy wazon z kwiatkiem – będziesz zadowolony z rysunków widząc ile dały Ci treningi na bryłach. Później przechódź do bardziej skomplikowanych obiektów stopniowo i powoli. Ta cierpliwość doprowadzi Cię do mistrzostwa.
 • Ucz się – gdy już będziesz świetnie rysował martwą nautrę i rośliny czy jakiekolwiek bryły przyjdzie czas kiedy zapragniesz narysować coś więcej. Na przykład szklankę. Jeśli nie jesteś urodzonym geniuszem i szczególnie utalentowanym farciarzem, to nie będziesz miał pojęcia jak narysować szkło czy stal nierdzewną. Żeby opanować takie skomplikowane struktury musisz poznać zasady jakimi rządzą się ich cienie, a następnie sprawdzać teorię w praktyce. Gdy będziesz przechodził do rysowania ludzi musisz szczegółowo nauczyć się proporcji części ludzkiego ciała, a do tworzenia krajobrazów będziesz musiał dobrze opanować wiedzę związaną z rzutowaniem. Sam da Vinci uczył się proporcji ludzkiego ciała, więc nie bój się sięgać do książek.
 • Oglądaj instruktaże – w internecie znajdziesz mnóstwo filmików nagrywanych przez utalentowanych artystów. Znajdziesz w nich nie tylko mnóstwo cennych wskazówek technicznych, ale także motywacje do dalszej pracy.
 • Rób reprodukcje – najłatwiej jest stworzyć arcydzieło przerysowywując inne. Zatem nie wstydź się stworzyć własnoręcznej kopii jakiegoś pięknego rysunku, których w internecie znajdziesz tysiące. Dzięki temu zauważysz, że masz już umiejętności potrzebne do stworzenia czegoś na co wcześniej patrzyłeś z otwartymi ze zdziwienia ustami. Przy okazji robienia takich reprodukcji wychwycisz niuanse, które sprawiają że prace wyglądają tak niesamowicie i będziesz mógł zastosować je w swoich pracach, a wtedy mistrzostwo ołówka będzie już na wyciągnięcie ręki.
 • Eksperymentuj – żeby uciec od monotonii i nudy w rysowaniu musisz czasami poeksperymentować. Musisz nadać życia swoim rysunkom, więc jak tworzysz już dziesiąty portret z kolei to wyposaż go w wyrastające na czubku głowy drzewo. Spraw żeby zamiast uszu miał wystające z głowy walce, a nos był zrobiony z ziemniaka. Rzeczywiście nie będzie to wielce inspirujące dzieło, ale ile będziesz miał przy tym zabawy! Dzięki temu masz także szansę na odnalezienie swojego indywidualnego stylu, więc baw się formą. To właśnie zabawa formą odróżnia artystę od rzemieślnika, więc nie ograniczaj sie do utartych schematów – bądź artystą.

 

Akcesoria do rysowania

Żeby dobrze rysować ołówkiem nie potrzebujesz wiele. Całość Twojego rysowniczego akcesorium zamknie się w niewielkiej kwocie, a pozwoli rozwinąć zdolności artystyczne. Co zatem jest Ci potrzebne do profesjonalnego rysowania ołówkiem? Następujące akcesoria do rysunku:

 • Zestaw ołówków – sam musisz wyczuć jakimi ołówkami Ci się najlepiej rysuje i kładzie cienie. Najlepiej gdybyś zadbał o to by Twój zestaw ołówków zawierał wszystkie grubości od 2h do 8b. Dzięki temu będziesz mógł dokładnie wycieniować każdy rysunek w najdokładniejszy sposób.
 • Papier – jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rysowaniem zdecydowanie wystarczy zwykły szkicownik czy blok techniczny. Gdy jednak będziesz tworzył już jakąś pracę, którą będziesz chciał zachować na dłużej jako dowód swojego talentu to lepiej żebyś rozejrzał się za specjalistycznym papierem. Istnieją różnego rodzaju kartki o wyższej grammaturze lub o fakturze chropowatej, które potrafią nadać rysunkowi innego charakteru, ale to już zależy od indywidualnego upodobania artysty. Najlepiej trochę poeksperymentować by znaleźć opcję która nam najbardziej odpowiada
 • Gumki do mazania – tak samo jak ołówki, te również są różnej twardości. Te twardsze mają tendencje do rozmazywania ołówka, a miększe do wymazywania, więc najlepiej gdybyś zakupił ich przynajmniej kilka i przetestował jakie dają efekty. W końcu nie tylko ołówkiem tworzy się dobry rysunek.
 • Temperówka – najzwyklejsza, pozwalająca wyłonić rysik z drewna ołówka. Wygodną opcją, która pozwala na zachowanie porządku w miejscu pracy są strugaczki z pojemniczkami na wióry.
 • Nóż do tapet (bądź jakiś inny ostry) – pozwala na to aby odkroić trochę drewna z naszego ołówka tuż przy rysiku. Dzieki takiemu ociosaniu końcówki ołówka zapewniamy sobie możliwość obserwowania szczegółów pracy, którą tworzymy, bo zwykle grubość ołówka uniemożliwia przypatrywanie się dokładnie tworzonym detalom. Jak będziesz pracował nad mikro-detalami, zrozumiesz o co chodzi, więc lepiej miej ten nożyk pod ręką.
 • Biały cienkopis – często dla stworzenia odpowiedniego kontrastu w pracy nie wystarczy gumka do mazania, więc warto zaopatrzyć się w taki cienkopis, który sprawi, że prace średniej jakości staną się zadziwiające.

Do zrobienia nawet największego arcydzieła nie potrzebujesz nic więcej, więc powodzenia!

 

 

Edwin Harmata