szlak skiturowy

Narciarstwo skiturowe – trasy, sprzęt, przygotowanie

Narciarstwo to dziś jedna z najpopularniejszych form aktywnego wypoczynku w górach, a także kategoria wielu dyscyplin sportowych, również olimpijskich. Mamy do wyboru narciarstwo klasyczne, alpejskie, a nawet dowolne. Czy wiesz, że istnieje również narciarstwo skiturowe? Zastanawiasz się, co to właściwie jest, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Jeśli tak, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Co to jest narciarstwo skiturowe?

Narciarstwo skiturowe, czyli skituring jest jedną z odmian narciarstwa, dzięki której można przemierzać różne trasy w górach. W praktyce polega to na tym, że najpierw trzeba na nartach wejść na szczyt lub grań, a dopiero potem – po odpowiednich przeróbkach sprzętu – zjechać na dół po dziewiczym terenie. A zatem łączy w sobie elementy turystyki zimowej, alpejskiej, a także narciarstwa zajazdowego i biegowego. Ponadto narciarstwo skiturowe doczekało się kilku dyscyplin, takich jak:

  • skirunning (odmiana sportowa),
  • freeride-touring 
  • skialpinzm (połączenie skituru z alpinizmem).

Na marginesie warto dodać, że w języku polskim przyjęły się także nazwy: skitur, skituoring, foki, foczenie.

Narciarstwo skiturowe w Beskidach

Narciarstwo skiturowe niewątpliwie należy do tego rodzaju narciarstwa, na które warto zwrócić uwagę i zapoznać się z nim nieco bliżej. Tym bardziej że – sądząc po ilości danych, które znalazłam w Internecie – nie jest to jeszcze zbyt popularna forma turystyki. Jeśli więc podczas pobytu na stokach chcesz uniknąć kolejek i dzikich tłumów oblegających tylko znane szlaki górskie, narciarstwo skiturowe to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Doskonałe trasy skiturowe znajdziesz w masywie Pilska w okolicach Korbielowa.

 

trasa skiturowa w Korbielowie

trasa skiturowa w Korbielowie, Beskid Żywiecki

Idealne warunki do uprawiania tej dyscypliny znjadziesz na trasie: Buczynka, Solsko, Hala Buczynka, Hala Miziowa – łącznie aż 9 km tras skiturowych.

Skituring, czyli ABC turystyki narciarskiej

Zanim jednak wyruszysz w góry zdobywać szczyty i jeździć na nartach, należy – podobnie jak przy tradycyjnym narciarstwie – przygotować odpowiedni sprzęt do skituringu. A zatem właściwe wyposażenie będzie składać się z takich elementów, jak:

  • Narty – te klasyczne mają wzmocnione krawędzie i dziurki na dziobie, na których mocuje się foki. Jednakże ich wybór zależny jest od terenu, w którym będziemy przebywać, a także od indywidualnych predyspozycji, umiejętności, kondycji, wzrostu oraz wagi.
  • Wiązania turowe – ich podstawową funkcją jest blokada podczas marszu w górę i odpinanie pięty w czasie zjazdu. Co więcej, do wiązań można również przyczepić specjalne paski, które chronią przed zgubieniem narty podczas upadku.
  • Buty – te z kolei muszą być ściśle dopasowane do rodzaju wiązań, a ponadto powinny posiadać opcję regulacji sztywności oraz zostać wykonane z materiału przeciwpoślizgowego. Nie bez znaczenia jest tutaj również waga kupującego.
  • Kijki – im szersze będą ich talerzyki tym lepiej – nie będą się tak szybko zapadać w śniegu. Warto tutaj rozważyć zakup odmiany teleskopowej z wytrzymałym mechanizmem blokującym w ich wyposażeniu.
  • Foki – czyli paski wykonane z moheru lub nylonu, które mają ułatwić nam wchodzenie na szczyt, a swą długością i szerokością muszą być dopasowane do wybranego rodzaju nart, aby nie zakrywać krawędzi.
  • Zestaw lawinowy – specjalne wyposażenie, w skład którego – według wytycznych GOPR-u wchodzi: ratownicze urządzenie nadawczo-odbiorcze, składana łopatka lawinowa, składana sonda lawinowa i apteczka pierwszej pomocy.

A ponadto należy – tak jak w przypadku narciarstwa klasycznego – skompletować również odpowiedni strój – powinien być lekki, oddychający i nieprzewiewny, a także warto pomyśleć o zabraniu czegoś z warstwą grzejącą, jak np. kurtka puchowa oraz plecak – najlepiej taki, aby móc do niego łatwo przyczepić narty. No i oczywiście „zabrać” ze sobą pozytywne nastawienie i dobry humor. A w uprawianiu przecież właśnie o to chodzi, prawda?