planowanie podróży

Jak tanio podróżować?

Kto z nas nie pragnie poznać świata? Przekonać się jaki on jest od wewnątrz, podziwiać piękno a czasem dzikość natury, kunsztowność architektury.. Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, nie od dziś również dla większości kojarzą się z wysokimi kosztami, a planowanie chociażby trzydniowego wyjazdu w góry przytłacza, ze względu na wygórowane ceny. W każdej dziedzinie życia zawsze ma się wybór. Tak i w kwestii podróżowania pojawia się coraz więcej alternatyw by ograniczyć budżet przeznaczony na wyjazdy do minimum, a i tak czerpać z nich maksymalne korzyści.

 

Co zyskujemy dzięki podróżom?

Psychologicznie udowodniono,  iż ludzka ciekawość zostaje zaspokojona dopiero wtedy gdy któryś ze zmysłów będzie miał możliwość poznania. W tym temacie największą rolę odgrywa wzrok. To on chłonie widoki, koduje, następnie zapamiętuje. W dobie Internetu każdy zakątek świata można wygooglować przyswajając go w postaci zdjęć czy filmów. Są tacy dla których to zdecydowanie za mało. Zmysł dotyku, słuchu i smaku również domaga się zaspokojenia. Tu zaczyna się zabawa, kreowanie wspomnień, poznawanie kultury, obcowanie z ludźmi,  których bez oderwania się od swojej rzeczywistości, twarz pozostała by nieznana, oswajanie się z językiem, który wałkowany w  szkole mimo  coraz wyższego poziomu wciąż nie zastąpi żywego dialogu. Co więcej, zyskujemy wiedzę nie tylko na temat zwiedzanego regionu, ale również uczymy się siebie- poznając swoje ograniczenia, odkrywając te zakamarki swojej duszy o których wcześniej nie miało się pojęcia, demaskując swoje słabości, a czasem łamiąc zasady. Wszystko powyższe wpływa na najbardziej znaną, już wcześniej wspomnianą przeze mnie korzyść- podróże kształcą. Poczynając od zdobywania wiedzy czysto teoretycznej, przez praktyczną na tej niematerialnej kończąc. Czy warto? Z całą pewnością.

 

5 sposobów na tanie podróżowanie

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników dalekich wojaży – podróże wcale nie muszą być drogie! Oto najlepsze pomysły na tanie podróżowanie, dzięki którym przywieziesz piękne wspomnienia, nie nadwyrężając domowego budżetu:

  • Autostop – nie tyle co tani jak darmowy! Wymaga jednak sporo więcej czasu i samozaparcia, trzeba liczyć się z tym, że decydując się na taki sposób komunikacji nie jesteśmy zależni tylko od siebie. Jest to dobra opcja dla ludzi młodych, głodnych przygód, którzy ryzyka się nie boją. Do szczęścia, rzec by można – do celu, potrzebna jest jedynie tabliczka z kierunkiem jazdy.
  • Camping – jeśli natomiast chcesz zaoszczędzić na noclegach, wystarczy zaopatrzyć się w namiot, bądź dla bardziej wymagających- przyczepę campingową, która sprawdzi się lepiej w szczególności jeśli wybierasz się większym gronem.
  • Łapanie okazji – wariant odpowiedni dla ludzi, którzy jednak cenią sobie komfort i wygodę, a nie koniecznie mogą sobie na nią pozwolić ze względów finansowych. Tutaj przyda się laptop i cierpliwość, a przy odrobinie szczęścia na najbliższe wakacje udasz się lecąc samolotem i to za marne grosze.
  • Blablacar – ostatnio coraz popularniejszy sposób łączący komunikację miejską z nieco bardziej hardcorowym łapaniem stopa. Mianowicie, na portalu do tego przeznaczonym szukasz osoby z prywatnym samochodem, która akurat jedzie trasą przez Ciebie pożądaną. Dokładasz się jedynie do paliwa, a przy okazji możesz poznać ciekawych ludzi. Ta możliwość sprawdzi się szczególnie jeśli masz zamiar pozwiedzać swój rodzimy kraj.
  • Zebranie ekipy– większa ilość osób wiąże się z podziałem kosztów za noclegi, ale też transport. W tym wypadku bez większych przeszkód, udajesz się tam gdzie chcesz, z ludźmi których znasz, samochodem który prowadzisz.
  • Odwiedziny znajomych – doskonałym sposobem na tanie podróżowanie jest połączenie podróży z odwiedzinami znajomych. Warto odwiedzić przyjaciół lub rodzinę mieszkających za granicą i zatrzymać się w ich mieszkaniu w Hiszpanii.

 

Zaproponowane przeze mnie inspiracje to tylko garstka sposobów na to jak można zaoszczędzić na  rozwijającej się turystyce. Te powyższe wiążą się głównie z drogą przemieszczania, ale odpowiednie zaplanowanie całego pobytu będzie skuteczniejsze jeśli zwrócimy uwagę na inne aspekty. Budżet nie ucierpi a zmysły pozostaną zaspokojone.

 

Agata Kiełkowska