Panorama Albanii

Albania – kraj absurdów

Albania to państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach ze stolicą w Tiranie. Posiada dostęp do Morza Adriatyckiego oraz Morza Jońskiego. Jest w 75 procentach krajem górzystym. Od stycznia 2003 roku jest potencjalnym kandydatem do wejścia do Unii Europejskiej? Dlaczego więc wciąż tak mało wiemy o Albanii?

Droga do Europy

W opinii odwiedzających Polaków, Albania jest miejscem niezwykle zróżnicowanym, będącym obecnie w czasie głębokiej transformacji. Tiranę można porównać w tym czasie do drogi, jaką przeszła Polska, by dostać się do zjednoczonej Europy. Początkowo wojny, komunizm, rebelie, następnie rządy Partii Demokratycznej, która wprowadziła Albanię do NATO, teraz celem tego kraju jest wstąpienie do Unii Europejskiej, która zapewni im poczucie bezpieczeństwa.

Polacy kochają Bałkany. Chorwacja każdego lata przyciąga rzeszę turystów. Kuszą ich przede wszystkim niskie ceny oraz piękne widoki. Jest to świetna odskocznia od przeludnionej turystycznie Grecji czy Egiptu.

No właśnie, przeludnienie. Dla turystów, którzy mają po dziurki w nosie ścisku, pełnych plaż oraz wszechobecnych kramów z pamiątkami i cenami w restauracjach stworzonymi specjalnie pod odwiedzających, polecamy Albanię. To miejsce, jak mówią mieszkający tam Polacy oraz Ci, którzy mieli okazję zwiedzić Albanię, nie skażone jeszcze przez turystów. Puste, piękne piaszczyste plaże oraz ciekawa kultura tego kraju i oryginalność zachwyci każdego. Warto wybrać się tam w ciągu najbliższych kilku lat, jeszcze zanim Albania przesiąknie kulturą europejską i niczym nie odróżni się od pozostałych bałkańskim krajów.

Kraj mercedesów – życie na pokaz

“Kraj mercedesów” – jedno z najczęstszych określeń Albanii. Każdy kto tam był, potwierdzi te słowa. Wszechobecne mercedesy, zarówno te starsze modele jak i te nowsze są jednym z najbardziej charakterystycznych znaków Albanii. Jednak marka kojarząca się każdemu z luksusem i przepychem, nie powinna nikogo zmylić. Wielu mieszkańców Albanii żyje w ubóstwie. Auto jest jednak wyznacznikiem statusu. Czemu więc nie przejechać się swoim mercedesem po ulicach miast albańskich, choćby dla samej przyjemności.

Pozostając przy temacie motoryzacji, warto zaznaczyć, że każdy Europejczyk przyjeżdżający do Albanii własnym samochodem, musi uzbroić się w cierpliwość oraz nie odwracać wzroku od drogi, chcąc podziwiać piękne krajobrazy. Chyba, że prosi się o wypadek. Ulice w Albanii to kraina absurdów. Nikt nie zwraca uwagi na znaki drogowe, Zdarzają się nawet wypadki jazdy pod prąd. Nawet jeśli takiego delikwenta zatrzyma policja, delikatnie i spokojnie udzieli upomnienia, chętnie też da się przekupić choćby paczką papierosów. I można jechać dalej.

Królewska obsługa

Mimo, że w Albanii każdy mieszkaniec może bez problemu zdobyć pozwolenie na broń, stopień przestępczości nie jest tak wysoki, jak by się mogło wydawać. W każdym razie nie odbiega znacząco od norm europejskich. Jednak niech nikogo nie zdziwi w restauracji widok mężczyzn pozostawiających pistolety na stołach. Mimo takich niespodzianek, w albańskiej restauracji każdy turysta poczuje się wyjątkowo.Uśmiechnięci kelnerzy, zawsze starają się obsłużyć każdego jak należy, zwłaszcza zagranicznych turystów. Większość restauracji posiada również menu w języku angielskim czy włoskim. Nie wszyscy kelnerzy jednak potrafią porozumiewać się w języku angielskim, tu musi wystarczyć nam mowa ciała i wskazanie wybranego dania na karcie palcem.

To, co zaskakuje zagranicznych turystów w restauracjach albańskich, to niezwykła gościnność. W wielu miejscach zdarza się nam dostać darmowe przekąski, mogą to być owoce lub przystawka, za które nie musimy płacić. Miło jest dostać taki prezent wliczony w cenę. Zwłaszcza, że ceny w Albanii są dość niskie. Bez problemu można się więc wyżywić, nie uszczuplając zanadto swojego budżetu.

 

Czy warto wybrać się na wakacje do Albanii, a nie po raz kolejny do znanej i bezpiecznej Chorwacji? To zależy od naszych oczekiwań. Jeśli mamy ochotę przez kilka dni wylegiwać się na słońcu, mając wszystko pod ręką, wybierzmy Chorwację. Jeśli natomiast drzemie w nas dusza odkrywcy, nie boimy się poznawać nowych rzeczy, potrafimy się przystosować do każdych warunków, Albania powinna być obowiązkowym punktem do zwiedzenia w najbliższe wakacje, zanim ten piękny kraj przesiąknie kulturą europejską.

 

Angelika Wylegała