wyprawa w góry

Złap oddech w Bieszczadach

Masz dość szarugi za oknem i nie możesz już znieść  ponurego widoku brudnego miasta? Czujesz, że co dzień wdychana porcja spalin skutecznie zatruwa twoje płuca, a hałas z ulicy przyprawia o ból głowy? Uwiera Cię rutyna dnia codziennego, a dzwoniący co rano budzik stał się twoim największym wrogiem? Jeśli odpowiedź na te pytani brzmi ,, tak”czas rzucić wszystko, spakować plecak i……wyjechać w Bieszczady!

Nie trzeba być alpinistą, by wyruszyć na górską wędrówkę po Bieszczadach. Ten piękny region Polski, położony w południowo – wschodniej części kraju przyciąga turystów bez względu na ich wiek czy kondycję fizyczną. Wiele tu malowniczych tras biegnących przez niewysokie szczyty, z których podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki. Trudno jest podczas wędrówki ominąć  charakterystyczne dla tego rejonu połoniny – ogromne połacia traw, rozpościerające się ponad granicami bukowych lasów. W czasie górskiego spaceru można  także napotkać na swej drodze także dzikich mieszkańców bieszczadzkich gąszczy: jelenie, żubry, niedźwiedzie, wilki, a także największego w europie węża Esculapa. Uspokajamy jednak- takie spotkania na szlaku zdarzają się stosunkowo rzadko, a zwierzęta te niechętne są do zawierania głębszych relacji z wędrowcami.

Bieszczady słyną nie tylko z pięknych tras, ale także z klimatycznych schronisk, w których  strudzony piechur może zregenerować swoje siły, pijąc góralską herbatę lub grzane wino, śpiewając nastrojowe piosenki przy dźwiękach gitary. Drewniane, górskie chaty mają otwarte drzwi dla każde kto w nich stanie.

Jeśli więc podjąłeś już słuszną decyzję o odwiedzeniu tego uroczego rejonu, nie zapomnij zakupić odpowiedniego obuwia, a także zapoznać się z przewodnikiem turystycznym – choć to nie wyprawa  w Himalaje warto być przygotowanym i zabezpieczonym.

A więc – do zobaczenia na szlaku!

 

Agnieszka Kujawa