sklep malarski dla hobbystów

Sklepy dla hobbystów

Hobby… To nie tylko ulubione zajęcie, wypełniające czas wolny w ciągu dnia. Dla wielu pasja stała się sposobem na życie. Niektórzy zapytają – czy to w ogóle możliwe? Jak zarobić na hobby? Jednym z rozwiązań jest prowadzenie sklepu dla hobbystów. Spotykasz ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania, a jednocześnie jako ekspert w swojej dziedzinie możesz dzielić się swoją wiedzą i talentem z innymi. Ale czy opłaca się prowadzić sklep dla hobbystów? A jeśli tak, to jak otworzyć taki sklep?

Jak zarobić na hobby?

Pierwszą i najważniej rzeczą będzie Twoja pasja, czyli zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność – to, co lubisz robić. Jeśli chcemy zarobić na hobby, nie przestawajmy pogłębiać naszej pasji. Poszerzajmy wiedzę, zdobywajmy związane z naszymi zainteresowaniami umiejętności. Dołączmy do tego posiadane już zdolności i talenty. Ponadto zastanówmy się, co chcemy zmienić – stwórzmy własną misję, chciejmy przy tym podzielić się naszą pasją z innymi. Następnie przemyślmy wizję naszego pomysłu, czyli co otrzymamy w efekcie realizacji naszej misji. Połączmy to z naszym powołaniem oraz wyznawanymi w życiu wartościami i wynikającymi z nich zasadami. Nie może zabraknąć naszej wewnętrznej dyscypliny, dzięki której będziemy zmotywowani do działania.

Wszystkie te elementy umożliwiają połączenie naszych pasji z zarabianiem pieniędzy. I to właśnie o nich mówi jeden z przedsiębiorców zarabiających na własnej pasji – Piotr Michalak.

Trzeba też przede wszystkim przełamać własny strach i zaprzestać ciągłego odkładania na później tego, co chcieliśmy zrobić już dawno, ale czego dotąd nie zrobiliśmy, bo stwierdziliśmy, że i tak się nie uda. Wiele osób to bagatelizuje, ale od uwolnienia się od destruktywnego sposobu myślenia, może zacząć się nasz sukces.

Jeśli zatem coś prawdziwie Cię pasjonuje i jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, możesz na tym zarobić. Jeśli interesujesz się muzyką, lubisz jej słuchać i masz dużą wiedzę na temat wielu wokalistów i zespołów, typów muzyki, całej gamy różnych utworów muzycznych i potrafisz rozróżnić kompozycje wysokiej jakości lub znasz się na instrumentach muzycznych, możesz otworzyć sklep z muzyką, prasą i książkami na temat muzyki lub z muzycznym sprzętem. Jeśli lubisz sporty ekstremalne i znasz się na sportowym sprzęcie – możesz otworzyć sklep z takim wyposażeniem. I tak dalej…

Coraz więcej ludzi zarabia na swoim hobby także przez Internet. Jak? Wykonując rękodzieło i sprzedając je w swoim sklepie internetowym, prowadząc blogi – publikując artykuły, porady. Również w Internecie znajdziemy pasjonatów wielu dziedzin, którzy prowadzą hobbystyczne sklepy internetowe, np. dla wędkarzy, dla plastyków, dla fanów modelarstwa, czy cukiernictwa. Niektóre sklepy oprócz sprzedaży prowadzą fachowe blogi firmowe – dzieląc się w ten sposób swoją pasją i wiedzą, dzięki której są ekspertami w określonej dziedzinie.

Oczywiście zarabianie na swoim hobby nie sprowadza się tylko do prowadzenia sklepów dla hobbystów – to jeden z wariantów, któremu jednak przyglądamy się bliżej.

 

Czy opłaca się prowadzić sklep dla hobbystów?

Wiemy już, że aby zarobić na hobby, najpierw należy je w sobie odkryć. Jeśli posiadamy obszerną wiedzę i praktyczne umiejętności związane z naszą pasją, to prowadzenie sklepu dla hobbystów jest opłacalne – zwłaszcza, gdy nasze kwalifikacje i profesjonalne przygotowanie będą stanowić przewagę nad konkurentami z branży.

Nie należy zapominać, że przy zakładaniu działalności – także sklepu dla hobbystów – należy sprawdzić zapotrzebowanie rynku na produkty, które chcemy sprzedawać. W przypadku stacjonarnych sklepów dla hobbystów, nie zawsze opłaci się prowadzić sklep w niewielkich miejscowościach, a lepszym rozwiązaniem będzie lokalizacja w większych miastach – istnieje większe prawdopodobieństwo na zyskanie dużej liczby zainteresowanych, dla których sklep wówczas będzie bardziej dostępny.

Oczywiście, jeżeli prowadzimy internetowy sklep dla hobbystów, kwestia jego lokalizacji nie ma większego znaczenia – wtedy możemy prowadzić sprzedaż w całym kraju, a nawet za granicą.

Aby sklep dla hobbystów był opłacalny, musi to być sklep dobrze wyposażony w profesjonalne produkty, aby pasjonaci mieli pewność, że w takim sklepie znajdą wszystko, czego potrzebują. Zatem dobry sklep hobbystyczny powinien charakteryzować się dużą dostępnością i różnorodnością wysokiej klasy produktów.

Dodatkowo statystyki wskazują, że w 2015 roku wzrosła liczba sklepów dla hobbystów – co sygnalizuje, że ludzie wciąż inwestują w tego typu działalność. To z kolei ukazuje, że na rynku istnieje zapotrzebowanie na takie sklepy oraz że w wielu przypadkach jest to rentowne przedsięwzięcie.

 

Jak otworzyć sklep dla hobbystów?

W każdej działalności sukces jest możliwy, gdy zaczniemy od przemyślenia i wyznaczenia strategii działania. Zanim zdecydujemy się na otworzenie sklepu dla hobbystów (stacjonarnego lub internetowego), powinniśmy poznać odpowiedzi na pytania typu: jakie są potrzeby klientów? Jakie są typy klientów? Jaka jest specyfika polskiego rynku (zwłaszcza w wybranej przez nas branży)? Jak uzyskać kapitał na początek działalności? Jak zbadać konkurencję? Jaką nazwę sklepu wybrać? Jak stać się sklepem znanym? To tylko niektóre z nich. Odpowiedzi możemy szukać u specjalistów z branży marketingu, reklamy, sprzedaży – na branżowych blogach, w fachowej literaturze oraz osobiście u fachowców.

Na początku, jak w rozpoczynaniu każdego biznesu, należy zarejestrować własną działalność gospodarczą, która będzie wiązała się z obowiązkowymi składkami, także w przypadku sklepów internetowych.

Sklepy dla hobbystów zazwyczaj w swojej ofercie posiadają kosztowne artykuły (dla specjalistów z danej branży), stąd założenie takiego sklepu to niewątpliwie duża inwestycja.

Otworzenie sklepu stacjonarnego wymaga kupna lub wynajmu odpowiedniego do specyfiki produktów lokalu – należy określić wymaganą powierzchnię, aby właściwie wyeksponować oferowane artykuły – czy to wyposażenie wędkarskie, sprzęt sportowy, a może antyki. Potrzebne jest także odpowiednie zaplecze, magazyn, itp. Niekiedy niezbędny może okazać się także samochód dostawczy – by nie być całkowicie zależnym od dostawców.

Należy zainwestować w bogate wyposażenie w produkty – od tych standardowych, po rzadziej spotykane, unikatowe artykuły oraz ustalić zakres cen towarów (ceny konkurencyjne). Jeśli planujemy otwarcie dużego sklepu, z wieloma działami tematycznymi, należy zatrudnić dodatkowych pracowników – specjalistów w danej dziedzinie. Przykładowo w sklepie wędkarskim może być to dział spławikowy, dział spinningowy, dział morski i podlodowy, wędkarstwo wyczynowe. Zatrudnienie dodatkowych specjalistów może okazać się dobrym rozwiązaniem także w sklepie internetowym – wówczas dodatkowi pracownicy mogą być odpowiedzialni za udzielanie eksperckich porad, odpowiadanie na pytania zadane przez klientów, czy redagowanie fachowych artykułów.

Bardzo ważną kwestią jest promocja sklepu i produktów, budowanie marki oraz zyskanie zaufania klientów – co wymaga wysiłku, zaangażowania, lojalności wobec odbiorców, a przede wszystkim czasu.

Hobby, obszerna wiedza, umiejętności, misja, wizja, powołanie, wartości i zasady oraz dyscyplina – to fachowy przepis na to, jak połączyć pasję z zarabianiem. Jeśli chcemy utrzymać się z naszego hobby, trzeba mu się całkowicie poświęcić – zarobki będą adekwatne do ilości czasu, który przeznaczymy naszemu hobby. Prowadzenie sklepu dla hobbystów, jest jednym ze sposobów na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Taki biznes będzie opłacalny przy właściwym przygotowaniu do wejścia na rynek – przede wszystkim badaniu potrzeb potencjalnych klientów, wyboru odpowiedniej lokalizacji i profesjonalnemu wyposażeniu sklepu. Otwarcie sklepu dla hobbystów nie oznacza natychmiastowego sukcesu, ponieważ trzeba na niego zapracować rzetelnym przygotowaniem, lojalnością wobec nabywców i budowaniem renomy sklepu. Całe przedsięwzięcie jest czaso- i kapitałochłonne, lecz jeśli wynika z prawdziwej pasji i zaangażowania, uczciwości, wiedzy i kompetencji z pewnością okaże się opłacalne.

 

Karolina Kowalczyk