praca jako kierowca ciężarówki

Praca jako kierowca w Holandii

Masz doświadczenie zawodowe i uprawnienia, aby podjąć pracę na stanowisku kierowcy? Atrakcyjne oferty pracy czekają na Ciebie w Holandii. Sprawdź, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć tam kierowcy oraz czym charakteryzuje się holenderski rynek pracy.

Rynek pracy w Holandii

Doświadczony kierowca w Holandii może liczyć na bardzo atrakcyjne pod względem finansowym oferty pracy. Przed wyjazdem warto jednak zapoznać się ze specyfiką holenderskiego rynku pracy, żeby odpowiednio przygotować się na potencjalne różnice.

Osobom pracującym jako kierowca w Holandii przysługuje prawo do minimalnego wynagrodzenia. Wysokość pensji jest uzależniona od wieku pracownika i od 1 lipca 2018 dla osoby, która ukończyła 22 lata lub więcej wynosi 367,90 euro za tydzień i 1594,20 euro za miesiąc.

Niektórzy pracodawcy w Holandii potencjalnemu kandydatowi na stanowisko kierowcy mogą zaproponować pracę na tzw. kontrakcie zerowym. W umowach tego typu określana jest minimalna liczba godzin do przepracowania w tygodniu roboczym. Oznacza to, że jeśli nasz kontrakt zawiera zapis o np. od 0 do 40 godzinowym tygodniu pracy, nie możemy mieć pewności, że będziemy regularnie dostawać nowe zlecenia. Zgodnie z taką umową pracodawca w konkretnym tygodniu nie jest zobowiązany do tego, by zapewnić nam pracę.

Warto także wspomnieć o obowiązującym na holenderskim rynku pracy systemie fazowym. Osoba zatrudniona pracuje w trzech fazach:

  • A – obejmuje ok. 1,5 roku od momentu zatrudnienia. W tym okresie można zrezygnować z pracy bez zachowywania konkretnego okresu wypowiedzenia. Pracodawca również ma nieco więcej swobody w zakresie rozwiązania umowy z danym pracownikiem,
  • B – pracownik zaczyna zarabiać więcej i zawiera umowę z pracodawcą. Okres ten trwa ok. 2 lat,
  • C – pracownik zawiera z pracodawcą umowę na czas nieokreślony i ma obowiązek zachowania konkretnego okresu wypowiedzenia, jeśli będzie chciał od niej odstąpić.

 

Perspektywy zawodowe dla kierowców w Holandii

Osoba aplikująca na stanowisko kierowcy w Holandii musi posiadać niezbędne uprawnienia i przynajmniej w komunikatywnym stopniu posługiwać się niemieckim, angielskim lub holenderskim. W zależności od tego, jaką pracę będzie wykonywać wymagania pracodawców różnią się. W Holandii kierowca może pracować na następujących stanowiskach:

 

Kierowca autobusu

W przypadku pracy na stanowisku kierowcy autobusu niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kat. D i ukończenie kursu kwalifikacji wstępnych. Co więcej, osoba wykonująca tego typu pracę musi być przygotowana na wystąpienie potencjalnych, stresowych sytuacji i w razie potrzeby – szybką reakcję. Kierowca autobusu musi wyróżniać się także bardzo dobrą znajomością topografii konkretnego miasta.

 

Kurier

Do wykonywania pracy kuriera w Holandii wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. B. Na tym stanowisku mile widziane jest także kilkuletnie doświadczenie jako kierowca. Kurier w trakcie dnia robocze jeździ zazwyczaj na krótkich dystansach w obrębie konkretnego, przydzielonego mu regionu.

 

Kierowca samochodów ciężarowych

Na tym stanowisku wymagane jest prawo jazdy kat. C lub C+E. Kierowcy tirów mogą pracować zarówno na trasach międzynarodowych, jak i zajmować się transportem towarów w obrębie konkretnego kraju. Pracę na takim stanowisku mogą podjąć osoby, które ukończyły 21 lat. W przypadku osób młodszych – minimum 18-letnich, konieczne jest przejście kursu kwalifikacji wstępnych. Specyfika tego zawodu wymaga także posiadania odpowiedniej osobowości i gotowości na długotrwałe przebywanie w odosobnieniu, z dala od bliskich.