samolot

Podróżujesz? Poznaj swoje prawa!

Ferie zimowe trwają w najlepsze, a wraz z nim sezon wzmożonych podróży. Choć w tym roku zima w polskich górach stanęła na wysokości zadania i białym puchem szczelnie pokryła trasy narciarskie, niektórzy miłośnicy zimowego szaleństwa już dawno zarezerwowali bilety na wypad do mniej lub bardziej popularnych europejskich kurortów narciarskich. Jak podróżować, żeby nie zwariować?

Odwołany lub opóźniony lot

Cóż, nieprzewidywalnego nie przewidzimy, ale możemy spróbować się do niego przygotować. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto wiedzieć, jakie prawa przysługują nam, jeśli nasz lot jest opóźniony lub zostanie odwołany.

Prawa pasażerów linii lotniczych w UE mają zastosowanie do kilku typów przelotów: tych, w obrębie UE (bez względu na to, czy są wykonywane przez europejskie czy pozaeuropejskie linie lotnicze); tych, obsługiwanych przez linie lotnicze spoza UE, jeśli ich destynacją jest unijny kraj oraz tych, które rozpoczynają się na terenie zjednoczonej Europy (znów bez względu na państwo rejestracji linii lotniczych).  Warto dodać, że poza 28 państwami członkowskimi, te same regulacje obowiązują także na terenie Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii.

Jeśli Twój lot jest objęty unijnym prawem, a został odwołany, masz prawo do zwrotu kosztów, zmiany planu podróży lub lotu powrotnego, a także prawo do uzyskania pomocy i odszkodowania. To ostatnie otrzymać możesz jednak tylko wtedy, jeśli o odwołaniu lotu zostałeś poinformowany później, niż na 14 dni przed planowanym czasem odlotu. Podobne uprawnienia przysługują Ci także wtedy, kiedy na czas pojawiłeś się na odprawie, przedstawiłeś ważną rezerwację lotu oraz ważne dokumenty podróży, lecz odmówiono Ci wstępu na pokład z powodu na przykład zawyżonej liczby rezerwacji. Wtedy – jeśli nie zrezygnowałeś ze swojego miejsca dobrowolnie – możesz otrzymać odszkodowanie lub zwrot kosztów, a także przysługuje Ci zmiana planu podróży , w tym na późniejszy termin.

Nieco odmiennie wygląda sytuacja, kiedy Twój lot co prawda się odbył, ale z opóźnieniem. Wtedy – pod warunkiem, że dotarłeś do miejsca docelowego z co najmniej 3-godzinnym opóźnieniem – linie lotnicze powinny wypłacić Ci odszkodowanie. Jeśli jednak opóźnienie w miejscu wylotu trwało 5 godzin lub więcej, masz prawo do zwrotu kosztów biletu oraz możliwie szybkiego powrotu na lotnisko, z którego wylatywałeś, jeśli Twoja podróż zakładała przesiadkę.

 

Problemy z autobusem i na kolei

Nie lubisz latać? Spokojnie, jeśli na narty dotrzesz korzystając z regularnego kursu pasażerskim autobusem lub autokarem dalekobieżnym (czyli takim, którego trasa jest dłuższa niż 250 km) rozpoczynającym lub kończącym trasę w unijnym kraju, także masz liczne prawa. Przede wszystkim, jeśli Twój kurs został odwołany lub ma ponad 2-godzinne opóźnienie, możesz uzyskać zwrot kosztów biletu, bezpłatny przejazd do miejsca rozpoczęcia podróży lub organizacji przejazdu zmienioną trasą. Jeśli natomiast zgodnie z planem Twoja podróż miała zająć więcej niż 3 godziny, a odjazd opóźnił się o ponad 90 minut, dodatkowo możesz żądać posiłku i napoju oraz – na określonych zasadach – zakwaterowania.

Unia Europejska zadba o Twoje prawa także wtedy, kiedy w podróż wybierasz się pociągiem kursującym w obrębie zjednoczonej Europy. Tutaj też większość przysługujących Ci uprawnień zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli więc pociąg spóźnił się co najmniej 1 godzinę (biorąc pod uwagę godzinę przyjazdu), możesz zażądać zwrotu kosztów, wręczenia biletu na podróż powrotną lub na inną trasę prowadzącą do miejsca docelowego. Co więcej, w określonych sytuacjach ubiegać możesz się o odszkodowanie, które może wynieść 25% lub nawet 50% ceny biletu. Dotyczy to sytuacji, kiedy mimo opóźnienia kontynuujesz podróż pociągiem lub korzystasz z innego środku transportu.

Więcej informacji o prawach pasażerów w UE znajdziesz na stronie https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/index_pl.htm. Podoba Ci się to, co Ci przysługuję? Poprzyj UE w jej działaniach i zagłosuj w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019!

www.tymrazemglosuje.eu

 

Publikacja współfinansowana ze środków UE.