dzieci w podróży

Podróże z dzieckiem

Wiele osób, które uwielbiają podróże, obawia się, że kiedy w ich życiu pojawi się dziecko, będą musiały zrezygnować ze swojej pasji. W sieci pojawia się jednak wielu blogerów, którzy udowadniają, że wcale nie jest to koniecznością, a podróże z maluchem są jak najbardziej możliwe. Czy zatem każdy może spakować się i wyjechać w nieznane z dzieckiem „pod pachą”? O czym warto wiedzieć planując takie podróże z małym dzieckiem?


10 zasad podróży z małym dzieckiem

Jeżeli zależy nam na tym, aby wyjazdy z dzieckiem były miłym wspomnieniem zarówno dla nas, jak i dla malucha, nie powinniśmy zapominać o tych uniwersalnych zasadach.

1. Zadbaj o potrzeby żywieniowe malucha

Wyjeżdżając z dzieckiem na pewno nie można zapomnieć o jedzeniu, szczególnie jeśli nasz maluch nie toleruje wielu pokarmów lub jest niejadkiem. Warto zainteresować się tym, jakie posiłki są ogólnodostępne w kraju, do którego zmierzamy. O ile w Europie dieta jest raczej podoba, to już w bardziej egzotycznych miejscach możemy mieć problem ze znalezieniem posiłku bez glutenu, czy ulubionej kaszki pociechy. Szczególnie jeśli wyjeżdżamy pod namiot, powinniśmy zaopatrzyć się w zapasy jedzenia dla malucha.

2. Zapakuj się mądrze

Pakując się, dobrze przemyślmy, co gdzie umieszczamy. Nigdy nie wkładajmy najbardziej potrzebnych dziecku rzeczy na spód walizki. Jeżeli planujemy jechać samochodem, trzymajmy przy sobie wszystkie przedmioty, które mogą okazać się niezbędne, tak jak na przykład kocyk do przykrycia malucha, czy butelka do karmienia. Lecąc samolotem, bagaż podręczny wypełnijmy rzeczami przeznaczonymi dla dziecka. Jeśli linia lotnicza zgubi bagaż rejestrowny, na pewno damy sobie radę bez szczoteczki do zębów, ale dziecko bez pieluchy na zmianę, już niekoniecznie.

3. Długie spacery? Nie na nogach!
Nawet jeśli nasze dziecko nie jeździ już w wózku, całodniowe zwiedzanie to jednak nie to samo, co popołudniowy spacer. Może się bowiem okazać, że szybkie tempo zwiedzania to dla niego zbyt wiele, dlatego jeśli chcemy uniknąć buntu na pokładzie, w zależności od wieku dziecka, weźmy ze sobą wózek, nosidełko lub chustę do noszenia malucha.

4. Bez leków ani rusz

Leki są ważne nie tylko, jeśli nasz maluch choruje przewlekle. Potrzebne są także do walki z chorobą lokomocyjną, czy w nagłych, niespodziewanych wypadkach. Może się bowiem zdarzyć tak, że w najmniej odpowiedniej sytuacji, w pobliżu nie będzie apteki, a dostęp do lekarza również będzie ograniczony.

5. Wykup ubezpieczenie zdrowotne
Książeczka ubezpieczeniowa oraz książeczka zdrowia dziecka z numerem PESEL to dokumenty niezbędne bez względu na to, czy jedziemy z dzieckiem na weekend, czy w podróż dookoła świata. Warto trzymać je zawsze przy sobie, tak aby w stresującej sytuacji nie musieć przeszukiwać całego bagażu.

6. Nie zapomnij o zabawkach
Nie ważne czy czeka nas podróż pociągiem, samochodem, czy samolotem, dzieciom na pewno będzie się ona dłużyć. Dlatego nie powinniśmy zapominać o czymś, co zajmie ich uwagę. Dobrze sprawdzą się tutaj aplikacje na telefon przeznaczone dla najmłodszych lub bardziej klasycznie-kredki i kartka papieru.

7. Zapobiegaj chorobie lokomocyjnej
Jeżeli nasze dziecko wyjątkowo źle znosi podróże środkami lokomocji, pomyślmy o tym, aby zapobiegać wystąpieniu nieprzyjemnych objawów w czasie drogi. Pamiętajmy, aby przed podróżą nie dawać dziecku ciężkich posiłków oraz robić przerwy podczas jazdy, o ile jest to możliwe.

8. Zawsze miej plan B
Podróżując z maluchem zawsze dobrze jest mieć plan B, a najlepiej jeszcze C i D…Może się okazać, że nasz mały towarzysz szybko straci zainteresowanie oferowanymi przez nas atrakcjami i trzeba będzie nagle znaleźć nowego, co go zaciekawi. Kreatywność jest tu niezbędna!

9. Korzystaj z udogodnień dla rodziców
Nie ważne czy podróżujemy pociągiem, czy samolotem, zawsze sprawdzajmy, czy nie przysługują nam, jako rodzicowi, dodatkowe udogodnienia. Na przykład jadąc pociągiem z dzieckiem nad morze możemy usiąść w specjalnym przedziale dla rodziny, a dodatkowo należy nam się zniżka rodzinna na cały bilet.

10. Podróż z dzieckiem samolotem? Sprawdź obowiązujące przepisy
Pamiętajmy, aby przed lotem z dzieckiem sprawdzić jakie są zapisy regulaminu w tej kwestii. Mogą się one różnić pomiędzy liniami lotniczymi, dlatego warto je czytać przed każdym lotem. Są w nich zapisane takie informacje, jak zasady przewozu wózka, czy zasady naliczania zniżek dla najmłodszych.

 

Gdzie warto jechać z małym dzieckiem?

Aby nasze dziecko nie było rozczarowane podróżą, warto zabrać je w miejsca, które przeznaczone są specjalnie dla najmłodszych. Gdzie koniecznie musimy zabrać malucha? W Polsce możemy wybrać się do Dinolandu w Inwałdzie, Rabkolandu, czy Muzeum Nauki Kopernik w Warszawie. Jeżeli planujemy wakacje za granicą, na pewno nie możemy zapomnieć o wizycie w paryskim Disneylandzie, w duńskim Legolandzie, fińskiej Wiosce Św. Mikołaja czy Wiosce Muminków. Jeżeli szukasz dużej ilości inspiracji, gdzie warto wybrać się ze swoim dzieckiem możesz wykorzystać popularne wyszukiwarki atrakcji dla dzieci.

 

Aleksandra Gontarz