arkusze papieru

Papier bezkwasowy – niezbędny dla grafików

Na pewno znany jest Wam widok pożółkniętych książek, których kartki rozsypują się i praktycznie łamią w palcach. To niezwykłe, jeśli przypomnieć sobie, że przecież do naszych czasów przetrwały zapiski stworzone wiele setek lat temu. Jaka jest przyczyna tak szybkiego starzenia się dzisiejszego papieru i jaki wpływ ma to na nasze rysunki?

Czym jest kwaśny papier?

Aby wyjaśnić sobie to zagadnienie, warto powiedzieć, jak dawniej przebiegała produkcja papieru. Aż do XIX wieku używano włókien roślinnych (lnu, konopi, czy bawełny – wcale nie było to używane dziś drewno). Po wymieszaniu ich na jednolitą, mokrą masę, formowano z nich arkusze. Suszono je i pokrywano impregnatami, aby tusz nie rozlewał się po papierze ani nie wnikał w niego zbyt głęboko. Istniało kilka popularnych metod. Do pokrycia arkusza używano często gipsu, kleju z mąki lub żelatyny.

Z czasem produkcję papieru udoskonalono, a włókna zastąpiono drewnem. Przełomem był pomysł, aby impregnować papier jeszcze przed uformowaniem, czyli zwyczajnie dodać do masy odpowiednie substancje. Stworzono nową mieszankę – klej żywiczny połączono z ałunem. Ten pomysł idealnie sprawdził się, gdy doszło do mechanizacji produkcji papieru i pojawiły się maszyny go produkujące.

Problem polegał na tym, że klej żywiczny oraz ałun dawały środowisko kwaśne. Ich cząsteczki pozostawały na papierze, który nie był odporny na kwasy. I to właśnie one, tak chętnie wykorzystywane jeszcze do lat 80′ (a w Polsce do roku 1995) miały destrukcyjny wpływ na papier. Było to o tyle szkodliwe, że wiele ważnych dzieł i dokumentów powstawało na takim właśnie papierze.

Sprawą olbrzymich strat kulturalnych, jakie powodowało (i wciąż powoduje) słabej jakości papier, zainteresował się nawet rząd, układając program odkwaszania papieru. Co prawda proces ten nie jest w stanie przywrócić kartek do dawnego stanu, ale skutecznie zatrzymuje (a raczej – znacząco spowalnia) dalszy rozpad papieru. Polska jest w tym momencie krajem, który przoduje, jeśli chodzi o proces odkwaszania. Posiadamy przystosowane do tego zakłady.

Papier bezkwasowy – ratunek dla artystów

Dzisiaj znaczna część książek jest drukowana na papierze bezkwasowym (zwanym też czasem papierem archiwizacyjnym), oznaczanego normą ISO 9706. Do jego impregnacji używa się nie kwasów, lecz zasad. Dzięki temu jego trwałość może wynosić nawet do 300 lat. Możemy mieć pewność, że nasze archiwa nie zżółkną i nie pokruszą się za kilkanaście lat.

W tym kontekście dobry papier to coś więcej niż zachcianka, a wręcz niezbędne akcesoria do grafiki oraz rysowania. W końcu każdy artysta chciałby, aby ich prace mogły być zachowane na jak najdłuższy czas. Dziś to właściwie standard, że wysokiej jakości szkicowniki oraz bloki rysunkowe tworzone są z papieru bezkwasowego. Taki papier możemy też kupić w ryzach oraz na pojedyncze arkusze, a dzisiejsze technologie pozwalają na ich produkcję w różnych kolorach. Wystarczy ich poszukać w dobrych sklepach dla plastyków oraz papierniczych. Świadomość, że nasza praca przetrwa w nienaruszonym stanie przez dziesięciolecia może nas zmotywować do tworzenia jeszcze piękniejszych dzieł.