Wędkarz

Odmiany łowiectwa – myślistwo, sokolnictwo, wędkarstwo

Łowiectwo to niewątpliwie jedna z tych form rozrywki, która wciąż budzi wielkie kontrowersje, spory, a nawet protesty zarówno wśród przeciwników, jak i zwolenników tego sportu. Czy słusznie? Czy każdy z nas wie – niezależnie od tego, jakie stanowisko w tej sprawie przyjmie – czemu właściwie to służy i jakie daje efekty dla świata fauny? Jeśli nie – ten tekst jest właśnie dla Ciebie.


Czym jest łowiectwo?

Łowiectwo – w myśl Ustawy z dnia 13 października 1995 roku o Prawie łowieckim – to wszelkie działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego, w tym także ochronę zwierząt łownych i umiejętne gospodarowanie ich zasobami. Ponadto łowiectwo spełnia również inne zadania, takie jak:

  • dbałość o zachowanie odpowiedniej różnorodności zwierząt łownych,
  • umiejętne kształtowanie środowiska naturalnego, dzięki któremu poprawiają się warunki bytowe dla pozostałych zwierząt,
  • utrzymanie odpowiedniej liczebności zwierzyny właściwej dla danego gatunku oraz zachowanie tej równowagi na danym terytorium łownym,
  • organizacja spotkań towarzyskich, przekazywanie tej tradycji z pokolenia na pokolenie, a także dbałość o etykę i kulturę łowiecką.

Przede wszystkim jednak łowiectwo związane jest z polowaniem, czyli tropieniem i strzelaniem z broni palnej do żywej zwierzyny w sposób całkowicie dozwolony przez prawo lub łowieniem jej za pośrednictwem pomocników – ptaków lub psów.

Myślistwo, sokolnictwo, wędkarstwo

Łowiectwo samo w sobie to jednak zbyt ogólne pojęcie, zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień nie mają z tym do czynienia lub znają ten temat bardzo powierzchownie. Nie ma w tym nic złego ani tym bardziej dziwnego, ponieważ nie każdy chce – i w gruncie rzeczy nie musi – interesować się takim akurat hobby. Niemniej warto wiedzieć, że łowiectwo zasadniczo dzieli się na trzy odmiany, czyli:

  • Myślistwo – element składowy procesu łowiectwa, na który składa się całokształt działań ściśle związanych z polowaniem, w tym również odpowiednia wiedza i umiejętności – a to wszystko z kolei musi odbywać się zgodnie z prawem; jego przeciwnicy z kolei traktują myślistwo jako okrutnie bezmyślne zabijanie zwierząt, lecz jednocześnie nie mają pojęcia, że ich ofiarami są wyłącznie osobniki słabe i chore oraz takie, które razem tworzą zbyt dużą liczebność na tle innych gatunków; co więcej każdy myśliwy bez wyjątku musi przestrzegać również odpowiednich reguł, w myśl których może m.in.: polować tylko na gatunki łowne, przestrzegać okresów ochronnych, umieć rozpoznać rodzaj zwierzyny przed oddaniem strzału oraz polować dla przyjemności, a nie dla pieniędzy lub celach handlowych;
  • Sokolnictwo – odmiana łowiectwa, która polega na polowaniu razem z ptakami łownymi, które wcześniej zostały do tego celu odpowiednio wyszkolone; co więcej przez wiele stuleci aż do końca XVIII wieku sokolnictwo było kojarzone jako sztuka i szlachetna rozrywka, a zarazem element kultury łowieckiej wielu narodów; dziś sokolnictwo ma już wyłącznie symboliczny charakter, ponieważ uprawiają go jedynie nieliczni pasjonaci głównie ze względu na rzadkość, potrzebę ochrony ptaków drapieżnych oraz wiele ograniczeń natury formalno-prawnej; co więcej sokolnictwo obejmuje również takie zagadnienia, jak: polowanie, hodowla, rehabilitacja, ochrona biologiczna, edukacja, media, pokazy itp.;
  • Wędkarstwo – to nic innego jak łowienie ryb za pomocą wędki w odpowiedni sposób zgodny z przepisami oraz w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych; podobnie jak w myślistwie, tak i tu wędkarz musi przestrzegać okresów ochronnych ryb oraz ich wymiarów, które mają ścisły związek z okresem godowym, czyli tarłem; co więcej, wędkarstwo dawniej traktowano jako sposób przetrwania poprzez zdobywanie pożywienia – dziś to wyłącznie sport i masowe hobby; a ponadto można je podzielić na: spławikowe, gruntowe, muchowe, podłogowe, morskie, rzutowe i spinningowe.

A zatem łowiectwo może być uprawiane zarówno dla sportu, jak i dla pasji lub czystej rozrywki bez celów zarobkowych. Wszystko bowiem zależy od zainteresowań, celu łowiectwa, a nawet jego funkcji oraz znaczenia dla środowiska naturalnego i świata fauny.

Jako ciekawostkę możemy podać, że powyższe rodzaje łowiectwa charakteryzują się nieco innymi ubraniami dla myśliwych. W przypadku wędkarstwa bardzo ważne stają się nieprzemakalne buty (np. kalosze) oraz spodnie. U typowych myśliwych pojawia się zupełnie inny typ obuwia, istotny staje się także kamuflaż. U sokolników znajdziemy bardzo charakterystyczną rękawicę, która zabezpiecza rękę sokolnika przed pazurami ptaka.

Myślistwo, sokolnictwo i wędkarstwo – niezależnie od tego, jaką odmianę łowiectwa wybierzesz, z całą pewnością przyniesie radość, satysfakcję, pozwoli na bliższy kontakt z naturą, a być może nawet pomoże odkryć zupełnie nową pasję, o której nawet nie miało się wcześniej pojęcia. Z całą pewnością nie zaszkodzi spróbować niezależnie od tego, co o tym mówią i dlaczego – w końcu do odważnych świat należy, prawda?