dym z kominów przemysłowych

Oczyszczacz powietrza – sprawdź czy warto

Czy oczyszczacz powietrza to chwilowa moda, czy urządzenie, w które warto zainwestować? Fatalna jakość powietrza w Polsce to fakt. Najgorzej sytuacja wygląda w okresie grzewczym. W miesiącach zimowych na przełomie 2016 i 2017 r. poziom zanieczyszczeń powietrza kilkukrotnie przekraczał dopuszczalne normy. My co prawda większość czasu spędzamy w budynkach…. Ale czy nasze domy i mieszkania są  wolne od zanieczyszczeń? Niestety nie!

Rodzaje zanieczyszczenia powietrza

Poszczególne rodzaje zanieczyszczeń różnią się między sobą wielkością. Do tych najbardziej szkodliwych zaliczamy cząsteczki PM2,5, które z łatwością dostają się do naszych dróg oddechowych. W zależności od wielkości możemy wyróżnić następujące typy zanieczyszczeń:

 • całkowity pył zawieszony(TSP, ang. Total Suspended Particles) – całość zanieczyszczeń / pyłów, które stale znajdują się w powietrzu
 • pył PM10 – pył zawieszony o średnicach zastępczych cząstek poniżej 10 μm;
 • pył PM2,5-10– pył zawieszony o średnicach zastępczych cząstek pomiędzy 2,5 μm i 10 μm;
 • pył drobny PM2,5 – pył zawieszony o średnicach zastępczych cząstek poniżej 2,5 μm;
 • pył submikronowy PM1– pył zawieszony o średnicach zastępczych cząstek poniżej 1,0 μm;
 • pył ultradrobny PM0,1– pył zawieszonyo średnicach zastępczych cząstek poniżej 0,1 μm.

 

Zagrożenia wynikające z zanieczyszczeń

Niestety liczba zagrożeń wynikająca z przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza jest bardzo długa. Zanieczyszczenia w pierwszej kolejności uszkadzają układ oddechowy. W konsekwencji mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Skutki smogu mogą więc być dużo bardziej szkodliwe niż katar czy kaszel. Alergie, choroby płuc, choroby układu krążenia, astma… to tylko przykładowe choroby, których ryzyko wystąpienia zwiększa się wraz ze zwiększeniem poziomu zanieczyszczenia powietrza.

 

Jak oczyścić powietrze?

W naszym otoczeniu znajdują się zanieczyszczenia o różnej wielkości. Oznacza to, że nie możemy założyć, że będziemy potrzebowali oczyszczacza, który poradzi sobie tylko i wyłącznie z cząsteczkami PM2,5. Różna wielkość zanieczyszczeń sprawia, że poszczególne rodzaje pyłów mogą utrzymywać się w powietrzu w różnym okresie czasu. Ponadto prędkość opadania pyłów zależy także od wilgotności i temperatury powietrza. Aby skutecznie poradzić sobie z zanieczyszczeniami musimy zatem zaopatrzyć się w oczyszczacz, który poradzi sobie z różnymi typami zanieczyszczeń, niezależnie od tego w jakich warunkach będzie musiał pracować.

 

Oczyszczacz powietrza dla wymagających

Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny warto zrobić dokładną analizę oczyszczaczy dostępnych na rynku. Niestety nie każdy oczyszczacz równie skutecznie radzi sobie z pyłami. Duża część oczyszczaczy tylko filtruje powietrze, niestety nie gwarantując czystego powietrza. Wśród modeli wartych polecenia z pewnością warto zwrócić uwagę na oczyszczacz Sharp KC-A60EUW.

oczyszczacz powietrza Sharp KC-A60EUW

 

Firma Sharp wprowadziła w tym roku nowe urządzenia, które jeszcze lepiej zadbają o nasze zdrowie.

Do największych atutów urządzenia z pewnością zaliczamy:

 • Niski poziom głośności – tylko 19 dB
 • Idealną jonizację powietrza dzięki technologii Plasmacluster
 • Jedną z najlepszych wydajności
 • Skuteczność w usuwaniu grzybów, bakterii, wirusów i alergenów
 • Łatwość w eksploatacji
 • Autonomiczne rozwiązania, które umożliwiają automatyczne oczyszczenie urządzenia oraz automatyczną pracę
 • Dodatkowe czujniki (brzydkiego zapachu, pyłów, temperatury, poziomu wilgotności)
 • Trzy poziomy prędkości wentylatora

W sytuacji gdy władze politycznie nie zdają egzaminu, dając przyzwolenie firmom i osobom prywatnym na zatruwanie powietrza, każdy z nas powinien zadbać o swoje zdrowie na własną rękę. Niestety nie mamy zbyt wielu możliwości. Oczyszczacz to tak naprawdę jedno z nielicznych narzędzi, które skutecznie pomoże nam w walce z zanieczyszczeniami powietrza.