norweski krajobraz

Norwegia warta odwiedzenia

Norwegia, czyli jedno z najlepszych miejsc do życia, a także do odwiedzin! Przekonaj się dlaczego warto tam pojechać.

Bogactwo Norwegii

Norwegia, a więc kraj położony na dalekiej północy kontynentalnej Europy, jest jednym z najbogatszych zarówno finansowo, jak i pod względem walorów natury. Kraj ten od kilkunastu lat rywalizuje o pierwsze miejsce w rankingach miejsc oferujących najlepsze warunki życiowe dla swoich obywateli. Wskazują na to wnioski raportów takich jak OECD Better Life Index, World Happiness Report, Where To Be Born Index, Human Development Index, Social Progress Index, czy Legatum Prosperity. Norwegia znajduje się także na czołowych miejscach pod względem niskiej nierówności społecznej, krótkiego przeciętnego czasu pracy, wskaźnika pokoju oraz długości życia obywateli.

Mieszkańcy tego kraju zabezpieczeni są Norweskim Państwowym Funduszem Emerytalnym, na 29 stycznia 2016 roku wartym 6,974 bilionów koron norweskich, tj. 3,189 biliony złotych. I to w czasach, gdy większość gospodarek świata zachodniego boryka się z coraz to większym deficytem budżetowym.

Norwegia – miejsce odpoczynku

Jednak kraj ten to nie tylko potęga finansowa, ale także doskonałe miejsce do wybrania się na wakacje, czy zwykłą wycieczkę. Mało miejsc na świecie w równym stopniu zapiera dech w piersiach. Niepowtarzalne nigdzie indziej imponujące fiordy, wysokie na kilkaset metrów klify skalne oraz bezkresne połacie prawie niezamieszkanego królestwa natury wywierają jedyne w swoim rodzaju wrażenie na każdym odwiedzającym. Norwegia jest jednym z najmniej gęsto zaludnionych krajów z przeciętnie jedynie 15,5 mieszkańca na kilometr kwadratowy. To sprawia, że poza możliwością odwiedzenia zadbanych, żyjących powolnym tempem miast norweskich, można także włóczyć się po rozległych niezamieszkanych obszarach.

Kontakt z naturą – freedom to roam

Na wszystkie osoby zainteresowane wizytą w tym pięknym kraju czeka przyjemna niespodzianka. W Norwegii obowiązuje bowiem prawo Allemannsretten (freedom to roam). Jest to niepisane przyzwolenie (także obecne w Szwecji oraz Finlandii) dla każdego człowieka do kontaktu z naturą. W praktyce oznacza to, że każdy może korzystać z lasów, gór, rzek i jezior znajdujących się na obszarze tego kraju. Istnieje możliwość rozbicia namiotu na jeden dzień w dowolnym miejscu, nawet włącznie z terenem prywatnym, jeśli tylko zachowa się odpowiednią odległość do siedzib ludzkich (150 metrów). Można też przebywać w danym miejscu przez dłuższy czas, jeśli uzyska się zgodę właściciela terenu, co w kulturze skandynawskiej nie jest trudne. Oczywiście warunkiem koniecznym jest zachowanie czystości oraz szacunku dla okolicznej przyrody.

Każdy miłośnik podróży oraz przyrody powinien przynajmniej raz w swoim życiu skusić się na odwiedziny w tym kraju. Z pewnością będzie to przygoda, którą pamiętał będzie przez długi czas, a być może i opowie kiedyś swoim potomkom.

 

Marek Stoppel