kominy elektrowni

Nie dla smogu! Miasta w Polsce bezpieczne dla turystów

W dobie dzisiejszych coraz częstszych i donośniejszych głosów na temat ekologii, zdrowego trybu życia i dbania o naszą Matkę Naturę, posiadamy wspólnego wroga, którego niejako sami sobie stworzyliśmy. Proszę państwa, oto smog.

Wpływ smogu na nasze zdrowie

Czym tak naprawdę jest smog? Z języka angielskiego zlepek słów smoke (dym) oraz fog (mgła), to najprościej tłumacząc zanieczyszczenie powietrza, które powstaje na wskutek zmieszania ze spalinami oraz dymami. W smogu obecne są trujące substancje – PM2,5 oraz PM10, czyli pyły zawieszone. Są one szczególnie groźne, jeśli dostaną się do naszego układu krążenia, choć już po wniknięciu do układu oddechowego powodują kaszel lub trudności z oddychaniem. Smog jest toksyczny, dlatego może prowadzić nie tylko do zmian nowotworowych, ale także do niewydolności nerek lub wątroby.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Według GOIŚ (Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska), w 2015 roku najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce były te położone na południu Polski, głównie w województwie śląskim. Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Zabrze ale także Kraków czy Nowy Sącz, to jedynie kilka miast, zajmujących niechlubne wysokie miejsca w rankingach na te najbardziej zanieczyszczone. O stanie zanieczyszczenia powietrza informuje alarm smogowy, czyli ruch społeczny, także na skalę lokalną. Istnieje wiele sposobów na walkę ze smogiem, zarówno w obawie o zdrowie swoje i swojej rodziny, jak i w trosce o nasze miejsce zamieszkania. Przede wszystkim:

  1. To najprostszy sposób, nauka na temat tego czym smog jest i co go powoduje.
  2. Ograniczenie spalin. Przerzucenie się z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej, bądź też na poruszanie się rowerem. Ale ważne jest też, czym palimy w piecach. I choć spalanie odpadów wydawać by się mogło dobrym rozwiązaniem, to właśnie takie palenie powoduje ogromne zanieczyszczenie powietrza.
  3. Zieleń. Udział we wszelakich akcjach na rzecz sadzenia drzew, samodzielne sadzenie, ale też zapobieganie wycięciom.
  4. Oczyszczanie powietrza. W swoim domowym zaciszu możemy skorzystać z nawilżaczy powietrza, które z łatwością dostaniemy w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, w różnych kształtach, czy nawet kolorach. Oczyszczacz powietrza dopasowany do wystroju naszego mieszkania może wówczas także pełnić rolę dekoracyjną.
  5. Maski antysmogowe. Dla niektórych być może pomysł nie do przyjęcia, dla innych idealne rozwiązanie. Oprócz oczywistego zastosowania jako element naszej ochrony, maseczkę można także traktować jako swego rodzaju akcesorium modowe.

Pomysły na wycieczki bez smogu

Choć od pewnego czasu problem smogu w Polsce wzrasta, to wciąż jednak są miasta, do których można się wybrać bez obaw na napotkanie toksycznego dymu. W czołówce „zielonych płuc Polski” według danych Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ), znajdują się takie miasta, jak Słupsk, Gdynia, Władysławowo, ale też kaszubska wieś Liniewko Kościerskie, czy Działoszyn, znajdujący się w województwie łódzkim. Inne, nie zainfekowane miasta, to choćby Koszalin, Zamość, Suwałki lub Gdańsk. Warto zatem planując wyjazd wakacyjny, zastanowić się nad polskim morzem, od lat cieszącym się niesłabnącą popularnością, bądź zaplanować wypoczynek na terenach wiejskich.

Walczymy razem

W Polsce nadal są miejsca, gdzie możemy cieszyć się czystym powietrzem. Ale czy nie lepiej, aby takich miejsc było o wiele więcej? Dlatego też świadoma walka ze smogiem jest tak ważna. Nie tylko dla nas, żyjących dziś, ale też dla przyszłych pokoleń, aby mogły cieszyć się z uroków zieleni i nieskażonego smogiem powietrza.

 

Katarzyna Daniel