Jazda samochodem

Klimatyzacja w samochodzie – montaż i serwisowanie

Klimatyzacja samochodowa jest obecnie podstawowym wyposażeniem wszystkich samochodów. Początki montażu klimatyzacji w środkach transportu datuje się na lata 30. XX wieku. Z biegiem czasu okazało się, że ma ona duży wpływ na komfort podróżowania, a więc pośrednio na bezpieczeństwo. Dzisiaj ten element wyposażenia jest wręcz uważany za standard i wiele osób nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez niego. Jeśli Twój samochód nie posiada klimatyzacji – warto rozważyć jej zamontowanie. Sprawdź jak wygląda montaż i serwisowanie klimatyzacji!

Sprawdź czy można zamontować klimatyzację w Twoim samochodzie!

To, czy klimatyzacja w samochodzie jaki posiadamy będzie w ogóle możliwa, zależy od modelu samochodu. Bardzo istotnym warunkiem jest również to, czy producent montował w danym samochodzie układ klimatyzacji. Jeśli klimatyzacja w naszym modelu nie występowała, jej montaż może okazać się bardzo kosztowny i trudny. Wynikać będzie to z braku rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających jej montaż w sposób fabryczny. Jeśli nasz samochód jest sygnowany popularną marką europejską bądź japońską, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jako produkowany masowo światowy model będzie pozwalał na skuteczny montaż klimatyzacji, która pozwoli przetrwać podróż w trakcie nawet największych upałów.

Jak zamontować klimatyzację w samochodzie?

Jeśli ustalimy, że nasz model jest przystosowany konstrukcyjnie do montażu klimatyzacji, możemy przystąpić do nabycia potrzebnych części. Najważniejszą spośród nich jest sprężarka. Za jej pomocą powietrze kierowane jest do chłodnicy klimatyzacji, gdzie jego temperatura zostaje obniżona bądź to dzięki pędowi powietrza w czasie jazdy, bądź dzięki wentylatorowi. Tak schłodzony czynnik przechodzi w postać ciekłą i kierowany jest do filtra noszącego nazwę osuszacza. Po przefiltrowaniu, czynnik chłodzący przechodzi do zaworu rozprężnego, gdzie podlega rozprężeniu. Dzięki czemu jego temperatura ulega szybkiemu i gwałtownemu obniżeniu. Ostatnim ważnym elementem klimatyzacji jest parownik, przez który przepływa powietrze bezpośrednio do nawiewów. Czynnik, który przepływa przez parownik pochłania ciepło z takiego powietrza. Samemu ponownie zamienia się w parę i w takiej postaci wraca do sprężarki. Poza omówionymi elementami konieczne jest także nabycie przewodów, mocowań, czujników, czy też komputera klimatyzacji. Sam montaż ze względu na duże skomplikowanie warto zlecić serwisowi.

Klimatyzacja w samochodzie to duży komfort, który jednak wymaga okresowej kontroli i serwisu. Obligatoryjnie raz w roku należy sprawdzać szczelność całego układu, ponieważ jego całkowite ulotnienie może skutkować zatarciem sprężarki. Aby tego uniknąć należy używać klimatyzacji przez cały rok. Istotne jest także jej czyszczenie, które zwykle wykonuje się razem ze sprawdzeniem szczelności. Takie serwisowanie odwdzięczy się efektywną pracą klimatyzacji, co docenimy szczególnie w upalne dni.

Szukasz profesjonalnego warsztatu samochodowego, w którym mógłbyś wykonać kompleksowy przegląd klimatyzacji na Śląsku? Zapraszamy do Szczurek Garage! To grupa mechaników, którzy wykonają dla Ciebie rzetelny serwis klimatyzacji samochodowej w Zabrzu w niezwykle atrakcyjnej cenie. Oferta warsztatu obejmuje m.in. odgrzybianie, czyszczenie i napełnianie klimatyzacji, ozonowanie, a także wymianę chłodnicy, osuszacza i sprężarki.