rybka w akwarium

Jak założyć akwarium?

Posiadanie domowego akwarium niesie za sobą wiele zalet. Ryby akwariowe to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, a chcą posiadać zwierzątka domowe. Akwarium nadaje się zarówno do małych mieszkań, jak i wielkich domów, a jego wygląd działa odprężająco na domowników.

Akwarystyka domowa

Zakładanie akwarium nie jest trudne, lecz należy się do tego odpowiednio przygotować. W warunkach domowych można założyć zarówno akwarium słodkowodne, jak i z wodą morską. Dla amatorów zaleca się założenie tego pierwszego. Oto kilka rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę:

 

  • Wielkość akwarium – by warunki dla ryb były odpowiednie, należy wybrać jak największe akwarium. Minimalna wielkość to 60 litrów, lecz zaleca się zbiorniki stulitrowe. Pozwoli to na ukształtowanie się odpowiedniego mikroklimatu.
  • Usytuowanie – akwarium powinno być umieszczone w miejscu z dala od grzejników i promieni słonecznych. Tym sposobem woda nie będzie się zbytnio nagrzewać i zmniejszy się porost glonów. Równie ważna jest stabilność oraz odporność na drgania mebla, na którym ma być postawiony zbiornik. Usytuowanie akwarium z zacisznym miejscu, pozwoli na ograniczenie stresu rybek.
  • Podłoże – jest ono niezbędne do umocowania roślin dekoracyjnych oraz utworzenia się siedliska mikroorganizmów. Ważny jest również kolor. Ciemniejsze podłoże zniweluje odbijanie się światła, które działa szkodliwie na samopoczucie rybek. Istnieje kilka materiałów, które można wykorzystać. Należą do nich: piasek, żwirek, kamienie oraz korzenie.
  • Oświetlenie i pokrywa – oświetlenie najczęściej wbudowane jest w pokrywie. Natężenie światła nie powinno być zbyt intensywne. Glony w akwarium to częsty problem spowodowany nadmiarem światła. Ilość watów żarówki powinna być o połowę mniejsza od ilości litrów akwarium. Zamontowanie pokrywy zahamuje parowanie wody oraz uniemożliwi rybkom wyskakiwanie poza akwarium.
  • Tło – może być nim jednokolorowa płachta lub zdjęcie imitujące życie rybek w akwariach. Ciemne tło sprawi, że ryby będą czuć się bezpiecznie.
  • Filtr – pozwala utrzymać czystość w akwarium. Usuwa bowiem m. in. pozostałości po pokarmie oraz odchody. Warto zakupić filtr do akwarium, który ma dodatkowo zamontowany napowietrzacz.
  • Grzałka – zapewni ona utrzymanie odpowiedniej temperatury w akwarium, czyli około 22-26 stopni. Warto zwrócić uwagę, czy w grzałce zamontowany jest termostat. Ilość watów w grzałce, powinna odpowiadać ilości litrów w akwarium.
  • Termometr ­– pozwoli on na kontrolę temperatury w zbiorniku.
  • Woda – z wody kranowej, za pomocą odpowiednich preparatów, trzeba usunąć chlor oraz metale ciężkie.
  • Pokarm – należy dobrać rodzaj do rybek, które planuje się kupić. Istnieją bowiem pokarmy dla ryb mięsożernych, roślinożernych oraz wszystkożernych. Można dodatkowo kupić karmnik, który zapewni odpowiednią ilość jedzenia w wyznaczonym czasie.

 

Co można trzymać w akwarium?

Aby ryby czuły się komfortowo w akwarium, należy do niego włożyć elementy, w których będą mogły się schronić. Mogą to być sztuczne ozdoby oraz rośliny akwariowe. Warto jednak wypełnić akwarium naturalną roślinnością, gdyż prócz walorów estetycznych ma ona dobry wpływ na samopoczucie ryb. Produkują tlen, niwelują szkodliwe działanie związków azotowych i fosforu oraz mogą być dodatkowym elementem diety. Ryby prócz liści lubią podgrywać również drewno, które pomaga im w trawieniu. Warto więc umieścić na dnie fragment korzenia.

 

Czyszczenie akwarium

Po założeniu akwarium należy pamiętać o jego systematycznym czyszczeniu. Wodę powinno się wymieniać jedynie częściowo, by zachować wytworzony mikroklimat. Trzeba również usunąć glony, które osadzają się na wewnętrznych częściach szyb, podłożu oraz na dekoracjach. Warto również przeczyścić dokładnie filtr, a w szczególności jego gąbkę. Elementy należy czyścić samą wodą.Można również zaopatrzyć się w różne biologiczne środki czyszczące do akwariów, które są bezpieczne dla narybku.
Dagmara Pietrzak