myśliwi na polowaniu

Jak zacząć przygodę z polowaniem?

Uwielbiasz spędzać długie godziny na łonie natury? Jesteś ciekaw jakie warunki należy spełnić, aby zostać myśliwym? Sprawdź jakie kroki należy podjąć, aby dołączyć do grona myśliwych i aktywnie uczestniczyć w polowaniach.

Jak zostać myśliwym?

Jeśli chcemy zacząć polować przed nami długa droga, która wymaga zdobycia określonej wiedzy oraz dopełnienia szeregu formalności. Najpierw zgłosić musimy się do wybranego koła łowieckiego i odbyć trwający rok staż kandydacki. Następnie konieczny będzie udział w organizowanym przez zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego szkoleniu, które kończy się egzaminem sprawdzającym wiedzę oraz umiejętności strzeleckie. Po pomyślnym jego zaliczeniu kandydat składa deklarację członkowską do PZŁ oraz uiszcza wpisowe. Dzięki temu otrzymamy legitymację członka PZŁ oraz zaświadczenie o zdanym egzaminie, które pomoże nam w uzyskaniu pozwolenia na broń do celów myśliwskich (z odpowiednim wnioskiem wystąpić należy do komendy wojewódzkiej policji).

Pamiętać należy jednak o tym, że istnieje ogromna różnica pomiędzy myśliwym, który swoim działaniem dba o otaczającą go przyrodę, a bezmyślnie niszczącym ją kłusownikiem.

 

Ubranie myśliwskie, czyli jak przygotować się do polowania?

Kiedy mamy już za sobą wszystkie formalności, a także zdobyliśmy wiedzę potrzebną każdemu początkującemu myśliwemu, czekają nas większe lub mniejsze zakupy.

Po pierwsze, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie myśliwskie (zwykła odzież trekkingowa nie wystarczy). Odpowiedni dobór ubrania myśliwskiego to podstawa udanego polowania. Ubrania myśliwskie muszą spełniać dwa najważniejsze wymagania – zapewniać bezpieczeństwo oraz komfort myśliwemu. Ubranie myśliwskie musi być dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych oraz mieć odpowiedni kolor, a także przystosowane do planowanego przebiegu polowania. Wybierając ubranie myśliwskie warto skorzystać z porad profesjonalistów pracujących w sklepach dedykowanych dla myśliwych.

Po drugie, odpowiednia broń. Podobnie, jak w przypadku ubrania myśliwskiego ważny jest komfort i bezpieczeństwo oraz, co chyba oczywiste, przeznaczenie broni. O tym, jaką broń wybrać dowiemy się podczas wspomnianego stażu kandydackiego oraz dzięki radom doświadczonych myśliwych.

Po trzecie, każdy myśliwy potrzebować będzie szeregu akcesoriów. Specjalistyczne sklepy dysponują w tym zakresie ogromnym asortymentem, w tym dostosowanymi do przeznaczenia plecakami, pokrowcami na broń i pasami do broni, torbami i krzesłami. Warto zainwestować także w lornetkę lub lunetę, która zapewni nam doskonałą widoczność.

 

Polowanie w Polsce

Osoby zainteresowane polowaniem zachęcamy do skorzystania z pomocy doświadczonych myśliwych, którzy nie tylko przekażą nam swoją ogromną wiedzę, ale także uświadomią, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie oraz na czym polega rola prawdziwego myśliwego – ponieważ polowanie wcale nie jest bezmyślnym zabijaniem dla sportu. Pasjonatów przestrzegamy jednak przed tym, że myślistwo to dość drogie hobby. Profesjonalny sprzęt, wyposażenie i ubranie myśliwskie to spory wydatek, na którym jednak nie warto oszczędzać.