rysunek-portret

Jak wybrać akcesoria do rysowania?

Na początku swojej przygody z rysowaniem nie musisz wydawać majątku na profesjonalne akcesoria. Jest to bowiem stosunkowo tanie hobby, a do jego rozwijania wystarczą chęci, odrobina talentu, kartka i ołówek. Z biegiem czasu warto jednakże zapoznać się z tym, jakie akcesoria do rysowania znajdziemy na rynku i wybrać takie, które najbardziej odpowiadają naszym preferencjom. Odpowiednio dobrane ułatwią pracę i pozwolą osiągnąć lepsze efekty.

Akcesoria do rysowania: kartka

Podstawowym narzędziem, które pozwoli nam stworzyć rysunek, jest oczywiście kartka. W tym zakresie drugorzędne znaczenie ma format bloku – uzależniony wyłącznie od własnych upodobań i tego, co chcemy narysować – ważna jest natomiast gramatura papieru. Lepszy będzie ten grubszy (180g/m2 lub więcej). Zapobiegnie on rozdarciom papieru wywołanym gumowaniem lub rozcieraniem. Warto zwrócić uwagę także na kolor bloku i fakturę papieru – wybierz taki, który odpowiadać będzie Twojemu stylowi i nie będzie się sypał.

Akcesoria do rysowania: ołówki

Niemal w każdym sklepie wybór ołówków do rysowania jest ogromny. Dzielą się ona na ołówki twarde (oznaczone literą „h” oraz odpowiednią liczbą – im wyższą, tym ołówek twardszy) oraz miękkie (te z kolei opisywane są jako „b” i analogicznie oznaczane liczbą). Początkujący twórca powinien zaopatrzyć się w co najmniej kilka ołówków o różnej twardości. Te twardsze pozostawią mniej widoczną linię i nadawać będą się do szkicowanie, te miększe posłużą jako idealne narzędzie do cieniowania oraz pozwolą stworzyć bardziej wyraziste, ciemniejsze linie.

Zamiast ołówka wypróbować możemy także węgiel prasowany lub drzewny, szczególnie polecany do tworzenia szkiców oraz portretowania żywych modeli, odpowiedni do rysowania zarówno na papierze, jak i innym podłożu (np. na ścianach, drewnie czy płótnie).

Akcesoria do rysowania: temperówki i gumki

Podczas rysowania ołówkiem niezbędnym akcesorium będzie temperówka. W zasadzie nadawać będzie się każda, ale z czasem warto zainwestować w tą trochę droższą, które wolniej się stępi. Taka temperówka wykonana będzie z lepszego materiału i nie będzie trzeba wymieniać jej przez dłuższy czas.

Na wyposażeniu każdego plastyka znajdować musi się także gumka, a najlepiej kilka różnych rodzajów gumek. Przydadzą się one zarówno do wprowadzania poprawek, jak i podczas cieniowania lub wykonywania smug. Warto więc, żeby zakupione w sklepie gumki odpowiednio przygotować, czyli po prostu dociąć (najlepiej skalpelem lub innym bardzo ostrym nożem). Dzięki temu praca z nimi będzie bardziej precyzyjna.

Akcesoria do rysowania: kredki i pastele

Jeśli chcemy, aby nasz rysunek nabrał kolorów musimy oczywiście zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do rysowania, czyli między innymi w kredki lub pastele. Tutaj wybór jest ogromny. Kupić możemy zarówno najzwyklejsze kredki dostępne w każdym sklepie, jak i w bardziej profesjonalne akcesoria, w tym na przykład pastele miękkie lub twarde, olejne, wodne, woskowe, w sztyfcie lub w ołówku. Kolorowe akcesoria niejednokrotnie są dość drogie, a ich cena wzrasta wraz z liczbą kolorów w opakowaniu. Warto jednak pamiętać o tym, że większość z nich można – w sklepach dla plastyków – kupić na sztuki. Nie trzeba więc od razu wydawać majątku, a po prostu sukcesywnie uzupełniać naszą kolekcję o kolor, który akurat jest nam potrzebny.