miska z ekologiczną żywnością

Ekologiczne pasje

We współczesnych czasach dla wielu ludzi praca w celach tylko i wyłącznie zarobkowych nie jest satyfakcjonująca. Wielu z nas poszukuje w niej nie tylko jakiegoś wyższego celu, jak działanie dla dobra naszej matki Ziemi, ale także pasji. Tylko podejście z pasją sprawi, że praca z przykrego obowiązku stanie się miejscem na które będziemy patrzeć z utęsknieniem. Jeśli Ty także zaraziłeś się zieloną pasją to zapraszam do dalszej części artykułu.

 

Pasje z miłości do ekologii

Miłość do ekologii nie jest tylko jakimś udziwnieniem czy wybrykiem. Miłość do ekologii jest czymś co w niedalekiej przyszłości będzie tym od czego będzie zależało przetrwanie gatunku ludzkiego. Niektórzy z nas, którzy są bardziej odpowiedzialni za siebie i swoje otoczenie dostrzegają zależność miedzy naszym konsumpcjonizmem, a jego zgubnym wpływem na środowisko w którym żyjemy. I dzięki któremu żyjemy! Jednak nie musimy podchodzić do ekologii jako do bohaterskiego poświęcenia dla dobra ogółu, ale jak do dobrej zabawy. I właśnie z takiego zdrowego podejścia do tematu zrodziły się różne pasje. Sprawiają one, że ludzie robią w życiu to co lubią, a jednocześnie zarabiają i chronią środowisko w którym żyją. Słowem: idealne rozwiązanie. A oto kilka przykładów takich eko-pasji:

 

Eko gotowanie

Zawsze gdy zabieramy się za ekologię w jakimkolwiek kontekście musimy zadać dwa pytania: z czego i w jaki sposób? Nie inaczej postępujemy podczas przygody z ekologicznym gotowaniem.

  • Z czego? – oczywiście nim przystąpimy do gotowania musimy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Coraz więcej zwykłych sklepów osiedlowych czy nawet marketów wprowadza do swojej oferty produkty eko. Żeby sklep mógł się posługiwać tym mianem dany produkt musi spełnić wymóg jakim jest wykonanie 95% w ekologiczny sposób. Oznacza to, że jajka będą pochodziły od kur karmionych naturalnym jedzeniem i nie będą nafaszerowane antybiotykami czy sterydami. Owoce i warzywa nie będą pełne pestycydów i sztucznych nawozów, a ich powierzchnia nie bedzie wzbogacona w barwniki etc.
  • W jaki sposób? – żeby przygotować ekologiczną potrawę musimy się skupić po pierwsze na energii, a po drugie na odpadkach. Jeśli gotujemy potrawę, to powinniśmy zadbać o odpowiednią wielkość płomienia, żeby nie otaczał garnka dookoła, tylko grzał spód. Garnek taki należy także przykryć pokrywką, by zaoszczędzić energii potrzebnej do ogrzania potrawy. Ostatnie 10 minut przed zakończeniem pieczenia w piekarniku, powinniśmy wyłączyć ogrzewanie, by temperatura, która już panuje w jego wnętrzu dokończyła dzieła bez marnowania energii. Możemy także w piekarniku umieścić kilka potraw jednocześnie, co również pozwoli zaoszczędzić energię. Jeśli chodzi o resztki pożywienia powinniśmy zadbać o to żeby jedzenia nie wyrzucać, a dostarczyć je potrzebującym zwierzętom. My oszczędzimy miejsce w koszu na śmieci, a zwierzęta będą miały ucztę z naszych resztek.

 

Eko szycie

Kolejną z pasji jakie ostatnimi czasy przeżywają renesans jest szycie. Żeby szycie nie było jedynie godzinami monotonnego kserowania wzorców widywanych w sklepowych witrynach, młode i kreatywne kobiety wymyśliły nowe podejście w krawiectwie, które pozwala na twórcze wykorzystanie tego do czego wszyscy mamy łatwy dostęp – zużytych, starych i zepsutych ubrań.

  • Refashion to pojęcie, które mówi o ponownym wykorzystaniu ubrań do tego aby stworzyć jakieś nowe. Pomimo tego, że nie mamy rodzimego słówka do określenia tej dziedziny krawieckiej to spotkała się ona w Polsce z dużym zainteresowaniem. Stara dziurawa koszulka może stać się elementem nowej koszulki, więc materiały są jak najbardziej ekologiczne, a do tego dochodzi własnoręczne wyszywanie. Zatem możemy śmiało powiedzieć, że w 100% jest to ekologiczne rozwiązanie, a osoby, które się tym zajmują zaświadczają o tym, że jest to zajęcie równie pasjonujące co ekologiczne.
  • Trashion to z kolei pojęcie, które mówi o wykorzystaniu śmieci do tworzenia nowych kreacji. To podejście różni się od poprzedniego tym, że nie ogranicza się do ponownego wykorzystywania ubrań, ale śmieci szeroko pojętych. Jednym czynnikiem ograniczającym nasze dzieła jest tutaj nasza kreatywność. Zatem mówimy tutaj nie tylko o ekologii, ale także o recyklingu no i oczywiście świetnej zabawie, do której trzeba mieć bujną wyobraźnię, bo tylko taka pozwoli dostrzec nam w śmieciu zdobiący kobiecą torebkę element.

 

Eko edukacja

W kontekście pasji jest to najszersza gałąź ekologii. Każdy kto kiedykolwiek poczuł jakąś pasję, zna ten głód, by podzielić się swoją pasją z innymi. By innych zarazić pasją i razem ją rozwijać. W ekologii jest nie inaczej. Istnieją dziesiątki stowarzyszeń, firm i grup zrzeszających specjalistów z pasją do ekologii. Materiały naukowe dotyczace tematu są tak liczne i szeroko rozbudowane, że można latami studiować i nie poznać tematyki do końca. Mimo takiej obfitości ekologia wciąż zyskuje nowych pasjonatów, którzy wnoszą do niej nowe zapasy energii i kreatywności. Dzięki temu można zwiększać świadomość ludzi w sposób bardziej adekwatny do ich potrzeb. Zależności między zachowaniem człowieka, a jego wpływem na środowisko powinny być znane powszechnie. Jednak poprzez suche wykłady, czy wzmianki na biologii nie obudzimy świadomości i pasji młodych ludzi. Potrzebne są kreatywne rozwiązania, które skłonią do refleksji i wzbudzą zainteresowanie tematem, dlatego pomimo dużej liczebności specjalistów, zawsze jest miejsce dla nowych ludzi, którzy mają nowatorskie pomysły i pasję do ekologii. Tylko dzięki takim ludziom będziemy mogli stworzyć świadome społeczeństwo, które zadba o to by nasi wnukowie mogli oddychać czystym powietrzem.

 

 

Edwin Harmata31