kino

Gdzie można oglądać darmowe filmy w Internecie?

Z pewnością nie raz usadawiając się wygodnie na kanapie, gotowy na wieczorny seans, trwoniłeś czas szukając interesującego Cię filmu na wszelkich możliwych stronach Internetowych. Bez sukcesu. Myśląc, że znalazłeś już portal, który umożliwi Ci jego obejrzenie, każdorazowo do frustracji doprowadzały Cię wyskakujące nagle komunikaty. Okazywało się, że film jest, owszem dostępny, jednak po uregulowaniu odpowiedniej kwoty czy wysłaniu sms-a aktywującego konto oraz lawinę kolejnych wiadomości tekstowych. Zrażony nieudanymi poszukiwaniami, poddawałeś się. Zrezygnowany, włączałeś telewizor. Na szczęście funkcjonują strony, które oferują bezproblemowy, darmowy, a przede wszystkim legalny dostęp do źródeł kultury. Tym samym, są rajem dla prawdziwego kinomaniaka.

Legalne i darmowe filmy w Internecie

 

Całkowitą pewność, że źródła, do których sięgamy są legalne, da nam korzystanie ze stron promowanych przez portal legalnakultura.pl . Projekt będący inicjatywą fundacji Legalna Kultura ma na celu promowanie wartości, które są coraz rzadziej cenione w naszym społeczeństwie, takie jak uczciwość czy lojalność wobec artystów, twórców. Na stronie dostępna jest lista portali, które oferują legalny i darmowy dostęp online, zarówno do dzieł kinematografii polskiej, jak i zagranicznej.

 

Darmowe filmy

Prezentujemy przykładowe portale, na których możesz oglądać darmowe filmy:

 

Cineman

Jest to baza ok. 1000 filmów dostępnych w polskiej wersji językowej. Serwis działa w formie „na żądanie” (VOD). Jednak za darmo możemy oglądać jedynie część filmów, reszta dostępna jest po zakupieniu 30 – dniowych pakietów. Nowe filmy są regularnie dodawane do istniejącej już bazy. Aby móc korzystać z portalu wymagana jest wtyczka Microsoft Silverlight 4, która nie działa w przeglądarce Google Chrome, dlatego zalecane jest korzystanie z przeglądarek Mozilla Firefox lub Internet Explorer.

 

Kinoplex.pl

Portal należący do serwisu Gazeta.pl. Posiada szeroką ofertę polskich, europejskich oraz amerykańskich filmów darmowych. Mogą z niej korzystać jedynie kinomani przebywający na terytorium Polski. Podobnie jak w przypadku Cineman.pl niezbędna jest wtyczka Microsoft Silverlight.

 

Kino Świat VOD

Jest to kanał VOD na youtube należący do dystrybutora filmów Kino Świat. Nie znajdziemy na nim nowości filmowych, jedynie nieco starsze, ale wciąż uwielbiane przez widzów produkcje. Dostęp do nich jest w pełni darmowy.

 

Sala kinowa

Kolejny kanał filmowy działający na youtube. W swojej bazie posiada ok. 170 filmów dostępnych w polskiej wersji językowej. Poza kinowymi hitami znajdziemy w niej również repertuar dla prawdziwych koneserów kina studyjnego, liczne produkcje nagradzane na prestiżowych festiwalach. Baza filmowa jest regularnie aktualizowana w każdy czwartek.

 

Vod.pl

Serwis podlegający portalowi Onet.pl. Oferuje bezpłatny dostęp do ok. 4500 filmów, seriali oraz programów telewizyjnych. Dostępny jest wyłącznie na terenie Polski. Istnieje również możliwość pobrania aplikacji która umożliwia odtwarzanie materiałów na innych urządzeniach mobilnych.

 

Filmpolski.pl

Prawdziwą gratką dla miłośników polskiego kina jest portal Filmpolski.pl, tworzony przez Szkołę Filmową w Łodzi już od 1998 roku. Poza filmami online znajdziemy na nim również informacje o wybitnych aktorach, reżyserach i ich dziełach oraz kalendarium polskich filmów, seriali czy etiud, począwszy od roku 1902 aż do współczesności.

 

Adapter.pl

To portal, który, jak widnieje na jego stronie głównej „otwiera filmy dla tych, którzy nie widzą i nie słyszą”. Jego powstanie zainicjowała fundacja KATARYNKA. W bazie serwisu znajdują się filmy polskie przystosowane do osób z pewnymi dysfunkcjami. Każdy z filmów ma napisy, by umożliwić ich oglądanie osobom niesłyszącym, a także audiodeskrypcję, czyli lektora opisującego, co dzieje się na ekranie osobom niewidomym. Co czwartek o godzinie 20:00 do bazy dodawany jest kolejny film.

 

Anna Parcheniak